Z życia mieszkańców

Czas Seniora w MDSS

Usługi bytowe, opiekuńcze i wspomagające.

W naszym domu życie toczy się według ustalonego porządku dnia związanego z czynnościami higienicznymi, posiłkami oraz rehabilitacją i terapią seniorów. W czasie wolnym mieszkańcy mogą swobodnie korzystać ze wspólnej jadalni, która miedzy posiłkami pełni rolę świetlicy oraz jest miejscem imprez i wydarzeń o charakterze kulturalnym. Do ich dyspozycji pozostaje także kawiarnia w której można przyjmować gości oraz ogród letni i oranżeria.  Nad zdrowiem fizycznym i psychicznym mieszkańców czuwa lekarz, pielęgniarki, opiekunki, fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, psycholog oraz pracownik socjalny. 

Terapia zajęciowa

W zakresie terapii zajęciowej prowadzone są działania z obszarów arteterapii, ergoterapii, aromaterapii, biblioterapii, ludoterapii, grafoterapii, hortiterapii,  muzykoterapii i filmoterapii. Na zajęciach z arteterapii tworzone są prace z ceramiki, seniorzy również malują oraz wykonują ozdoby związane z różnymi świętami, porami roku i innymi uroczystościami. W całym domu, możemy podziwiać wykonane przez nich w różnych technikach prace; obrazy, ceramikę, kwiaty z bibuły, kartki świąteczne, obrazki haftowane, zawieszki, wieńce, stroiki i ozdoby świąteczne. Prowadzona jest również terapia pracą (tzw. ergoterapia), której celem jest angażowanie, o ile to możliwe, naszych seniorów do rożnych drobnych prac związanych z życiem domu. Na zajęciach z ludoterapii (czyli terapii przez gry i zabawę) nasi podopieczni rozwiązują krzyżówki, wykreślanki, sudoku, wykonują ćwiczenia usprawniające pamięć i koncentrację uwagi, grają w różne gry logiczne pomagające im jak najdłużej utrzymać sprawność intelektualną. W czasie wiosenno-letnim organizowane są zajęcia z hortiterapii, niektórzy seniorzy zajmują się wtedy pracą w ogrodzie, sadzeniem roślin i dbaniem o nie. Od wczesnej wiosny staramy się jak najczęściej wychodzić z mieszkańcami do ogrodu i na spacery jeździmy też z nimi na wycieczki do pobliskich miejscowości. W ogrodzie również, choć nie tylko, realizowane są  zajęcia z aromaterapii, na których wykonujemy świece, mydełka i kule kąpielowe, a czasem gramy w quizy olfaktoiryczne, które mają na celu pobudzić pamięć mieszkańców. Okresowo, zwykle z początkiem roku lub kiedy pogoda nie dopisuje w grupie i indywidualnie realizowane są zajęcia z grafoterapii oglądamy wtedy stare zdjęcia i wspominamy dawne czasy.  Zajęcia z muzykoterapii odbywają się zwykle grupowo, śpiewamy wtedy piosenki ludowe, pieśni religijne i przeboje z dawnych lat. Czasem z wybranymi seniorami w pracowni równolegle z arteterapią prowadzona jest muzykoterapia, która ma za zadanie do stymulować, pobudzić lub wyciszyć i zrelaksować dane osoby. Biblioterapia realizowana jest najczęściej przyłóżkowo z wybranymi osobami, lektura dobierana jest indywidualnie i najczęściej ma za zadanie rozweselić seniora, dodać mu otuchy lub zmienić postrzeganie pewnych spraw podobnie jest w przypadku filmoterapii. Wszystkie działania terapeutyczne ukierunkowane są na podniesienie komfortu życia i ogólnego dobrostanu psychofizycznego naszych podopiecznych.

Rehabilitacja

W naszym domu prowadzimy rehabilitację ruchową. Jej celem jest utrzymanie jak najdłuższej sprawności fizycznej w zakresie mobilności ruchowej, samodzielności z zachowaniem funkcji w obrębie samoobsługi naszych mieszkańców. Seniorzy korzystają z sali do ćwiczeń, gdzie jeżdżą na specjalnym rowerze, usprawniając jednocześnie kończyny górne i dolne. Ponadto wykonują ćwiczenia oporowe z wykorzystaniem specjalnych taśm, których używamy, aby wzmacniać konkretne partie mięśni. Prowadzona jest również nauka chodzenia i transferu łóżko- krzesło, krzesło- łóżko i wiele innych ćwiczeń usprawniających, wszystkie nasze działania kierowane są na utrzymanie kondycji naszych seniorów w dobrym stanie jak najdłużej.

Urodziny miesiąca

Każdego miesiąca w naszym domu ma miejsce wydarzenie zwane Urodzinami miesiąca obchodzimy wtedy uroczyście urodziny wszystkich naszych podopiecznych, których dzień urodzin wypada w danym miesiącu.

Wydarzenia

Sylwester 2022

Dnia 30.12.2022 r. odbyła się w naszym domu impreza sylwestrowa dla mieszkańców. Były tańce i quizy oraz oczywiście toast szampanem i życzenia noworoczne, które złożyła seniorom pani dyrektor.  

Wigilia 2022

W tym roku odświętny obiad wigilijny odbył się w czwartek 22 grudnia. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście burmistrz Miasta Ustronia Przemysław Korcz, przewodniczący Rady Miasta Marcin Janik, wiceprzewodnicząca RM Jolanta Hazuka, proboszcz Parafii Ewangelicko-augsburskiej ks. Dariusz Lerch, proboszcz Parafii rzymskokatolickiej w Ustroniu ks. Wiesław Bajger, Prezes Fundacji św. Antoniego Tadeusz Browiński oraz dyrektor MOPS w Ustroniu Zdzisław Dziędziel. Tegoroczną uroczystość swoim śpiewem uświetnił nam pan Tadeusz Wantulok. Świąteczne spotkanie rozpoczęło się przywitaniem gości oraz mieszkańców przez dyrektor Miejskiego Domu Spokojnej Starości Ilonę Niedobę, a obecni księża pobłogosławili przybyłych oraz przygotowane potrawy. Krótkie przemówienia wygłosili ponadto włodarze miasta, składając wszystkim serdeczne życzenia. Wielkim przeżyciem dla mieszkańców było wspólne podzielenie się opłatkiem zarówno z innymi pensjonariuszkami, jak również z pracownikami domu. Po obiedzie gościom zostały wręczone wykonane własnoręcznie przez naszych mieszkańców prezenty, seniorzy otrzymali również otrzymali wigilijne paczki. Jeszcze długo po zakończeniu obiadu pensjonariusze domu wraz z panem Tadeuszem śpiewali kolędy oraz pastorałki.

Strojenie choinki 2022

Co roku nasi mieszkańcy z niecierpliwością wyczekują choinki. Nie inaczej było i w tym roku, i kiedy 20.12.2022 r. zgrabny pachnący lasem świerk pojawił się na naszej jadalni, seniorzy od razu  zaczęli go żywo komentować, a co niektóry czym prędzej zabrali się do jego strojenia. 

Dnia 19.12.2022 r. w naszym domu wystąpiły dla seniorów dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ustroniu. Zaśpiewały one dla nich znane kolędy,  po czym wręczyły im własnoręcznie wykonane kartki świąteczne i ciasteczka.

Kiermasz w Czechach 2022

Świąteczny czas w MDSSie zaczyna się na długo przed świętami. Szczególnie w pracowni terapii zajęciowej w której już od października pachnie choinką najpierw za sprawą wiązanek, które nasi mieszkańcy przygotowują na Dzień Wszystkich Świętych, a zaraz potem stroików świątecznych oraz kartek i innych dekoracji, wykonywanych jak co roku z okazji Bożego Narodzenia. W tym roku, dodatkowo również, znów mieliśmy okazję przygotować dekoracje na kiermasz świąteczny w Czechach. Wydarzenie to, którego organizatorem jest Centrum Socjalnych Sluzeb z Czeskiego Cieszyna, zawieszono na trzy lata i nie mogło się ono odbywać ze względu na obostrzenia związane z pandemią Covid-19. Tym bardziej uszczęśliwiła nas możliwość zaprezentowania po tak długim czasie rękodzieła naszych seniorów na tej imprezie. Samo przygotowanie stoisk do kiermaszu miało miejsce 23 listopada natomiast jego oficjalne otwarcie dzień później. 24 listopada pani dyrektor placówki  w uroczysty sposób przywitała wszystkich gości, a następnie zaprosiła zebranych na przedstawienie o charakterze świątecznym, przygotowane przez terapeutów i mieszkańców ośrodka, a zaraz po nim, na koncert znanego Czeskiego muzyka rockowego Petera. Oba występy odebrane zostały bardzo pozytywnie. Po nich w dobrym nastroju wszyscy zebrani zostali zaproszeni na kiermasz, który zakończył się dopiero następnego dnia wieczorem. Wydarzenie to wpłynęło na nas bardzo pozytywnie. Poza oczywistą możliwością zapoznania się z twórczością podopiecznych z pozostałych placówek pozwoliło nam ono nabrać szerszej perspektywy, głownie dzięki wymianie poglądów i spostrzeżeń dotyczących naszej pracy i związanych z nią wyzwań. Widząc, zainteresowanie swoją pracą osób z zewnątrz, seniorzy zyskali większą pewność siebie i zapał twórczy, a placówki biorące udział w wydarzeniu w końcu miały możliwość integracji. Przedświąteczny czas trwa u nas nadal w najlepsze. Ostatnio jak co roku, odwiedził nas Mikołaj z workiem pełnym prezentów dla seniorów. Tymczasem nasi mieszkańcy w dalszym ciągu aktywnie spędzają czas przyozdabiając swoje pokoje własnoręcznie wykonanymi stroikami, choineczkami, bombkami, nie brakuje też u nas wspólnego kolędowania, świątecznych quizów i zabaw, słowem radości z tego, że idą święta.

Początek grudnia nieodłącznie wiąże się z Mikołajkami, a że z Mikołaja się nie wyrasta to wiedzą wszyscy. Nasi seniorzy już od początku grudnia wyczekują czerwonego, brodacza, który roznosi prezenty wszystkim bez względu na wiek.

Andrzejki to przede wszystkim dobra zabawa, u nas bez lania wosku i wróżb, ale równie ciekawie, zagadkowo i z humorem. W tym roku, zaprosiliśmy seniorów którzy niczego się nie boją, do czegoś strasznie śmiesznego. Zgłosiły się dwie osoby, każdej z nich została przydzielona grupa tzw. śmiałków, którzy mieli ich wspomagać w wyznaczonym im zadaniu. Nasi nieustraszeni podjęli wyzwanie przebrania śmiałków za choinki. Wygrała drużyna której udało się zawiesić na „choince więcej ozdób”. Zadanie wprawiło wszystkich w naprawdę dobry nastrój, było mnóstwo śmieciuchu i żartów. Na koniec wszyscy seniorzy otrzymali w prezencie od nas słodki upominek, a ci którzy mieli ochotę mogli przyozdobić prawdziwe drzewka i stroiki do swojego pokoju.

Otwarcie sezonu uzdrowiskowego 2022

Dnia 17.06.2022 r. miało miejsce otwarcie sezonu uzdrowiskowego w Ustroniu, które rozpoczęło się pochodem o godz.14, który to wyruszył spod sanatorom „Równica” prowadzony przez Orkiestrę z Kalet, aż pod sceną ustrońskiego amfiteatru. W uroczystym przejściu wzięli udział przedstawiciele władz naszego miasta, przedstawiciele sanatoriów, domów wypoczynkowych i hoteli, prezesi i dyrektorzy, delegacje zagraniczne, a także mieszkańcy, dzieci i młodzież z lokalnych szkól i przedszkoli oraz my mieszkańcy i personel MDSS w Ustroniu. Z racji uroczystości tak samo jak w latach poprzednich mieliśmy okazję zaprezentować twórczość naszych mieszkańców na stoisku z rękodziełem, które rozstawione było tuż obok wejścia do amfiteatru. Dzięki temu bardzo dużo ludzi mogło zapoznać się z pracami naszych podopiecznych, ale również poprzez rozmowy z personelem lepiej poznać ogólny charakter naszej placówki. Zainteresowanie wyrobami jak i samym ośrodkiem było naprawdę duże. Sporo starszych osób pytało nas czy jest możliwość uczestniczenia w dziennych zajęciach terapeutycznych. Również nasi mieszkańcy z dumą oglądali wystawę, rozmawiając o tym co kto zrobił i co jak wygląda. Dla naszych podopiecznych był to czas niezapomnianych wrażeń.

25 Lecie MDSS

Dnia 09.06.2022 r. w ustrońskim Miejskim Domu Kultury Prażakówka odbył się jubileusz 25-lecia działalności Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Ustroniu. Świętowali przybyli mieszkańcy placówki ich opiekunowie oraz przedstawiciele władz, sponsorzy i delegacje z zaprzyjaźnionych placówek. Uroczystość rozpoczęła i poprowadziła pani Sekretarz Rady Miasta Ustroń za co jesteśmy jej niezmiernie wdzięczni. Prowadząca najpierw na scenę poprosiła panią Dyrektor MDSS w Ustroniu,  która to przywitała wszystkich zebranych gości oraz podziękowała im za przybycie. Kolejno zapraszano do przodu osoby, które wniosły swój wkład w powstanie placówki oraz przyczyniły się do jej prawidłowego funkcjonowania, każda z nich w podziękowaniu otrzymała kwiaty i upominki ceramiczne, własnoręcznie wykonane przez mieszkańców domu. Wspominano minione lata i niektóre decyzje władz dotyczące pracy ośrodka. Podkreślono rolę i potrzebę istnienia Miejskiego Domu Pomocy Społecznej dla ustroniaków. Uhonorowani zostali również mieszkańcy najstarsi oraz podopieczni i pracownicy z najdłuższym stażem pobytu w placówce. Nie zapomniano również wyróżnić osób, które już odeszły, w akcie podziękowania za pracę na rzecz ośrodka w przed dzień uroczystości złożono kwiaty na grobie poprzedniej Kierownik MDSS. Po części oficjalnej zaproszono gości na obiad, a po obiedzie na zachwycający i imponujący w swoich rozmiarach tort. Kiedy wszyscy już się posilili, nadszedł czas na cześć artystyczną programu. Zaproszono gości do obejrzenia wystawy z rękodziełem mieszkańców oraz na prezentację filmu będącego przekrojowym podsumowaniem wydarzeń z życia domu w minionym 25- leciu. Ukoronowanie uroczystości stanowił występ Estrady Ludowej Czantoria. W tym miejscu chcieliśmy bardzo podziękować artystom, który zgodzili się uświetnić nasz jubileusz swoim występem. Serdecznie dziękujemy również za obecność zaproszonym gościom. Jesteśmy wszystkim bardzo wdzięczni  za to, że zechcieliście poświecić nam swój czas i dzielić z nami ten jakże ważny dla nas dzień. Nasze wrażenia i odbiór całej uroczystości są bardzo pozytywne, podobało nam się- mówią mieszkańcy, a co najbardziej- no wszystko, występ „ Czantori” i obiad- wszystko, podsumowują.

Dzień Babci i Dziadka 2022

Dnia 21 stycznia przypada Dzień Babci, a następnego dnia, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Z tej okazji babcie i dziadkowie z Domu Opieki spędzali czas na wesoło, przy różnego rodzaju zawodach i zabawach. Było więc rzucanie woreczkami z grochem do celu tzn. do kosza oraz rzucanie piłeczkami do tarczy. Piłeczki przyczepiały się do tarczy oznakowanej cyframi i po zliczeniu cyfr ustalono miejsce zajęte przez poszczególnych graczy. Następnie zorganizowano zabawę ze sznurkiem. Najpierw uczestnicy zabawy wylosowali pytania. Następnie pani Ania- terapeutka, przeczytała pierwsze pytanie: „ Najzabawniejsze zdarzenie z mojego życia, które pamiętam to…”. Po tym jak odpowiedziała, pytała kolejno o to samo uczestników, gdy wypowiedziała się ostatnia osoba, Ania odrzuciła sznurek do kolejnej, która to przeczytała
następne pytanie, tym razem było to :„ Jaka jest twoja ulubiona piosenka” i dalej uczestnicy kolejno odpowiadali, a niektórzy i śpiewali. Zabawy i śmiechu było przy tym co niemiara. Tak długo przerzucano sznurek oraz czytano pytania, aż wszyscy przeczytali te, wylosowane przez siebie. W końcu ze sznurka powstała tak jakby pajęcza sieć, którą na kolejno trzeba było „rozplątać”. W tym celu musieliśmy odrzucić sznurek do osoby z którą łączyła nas nić. Osoba która łapała włóczkę zwijała ją i miała przypomnieć sobie coś czego dowiedziała się podczas zabawy o kimś od kogo ją złapała. Po zabawach wszyscy mieszkańcy zostali poczęstowani kawą i ciastem. Pani kierownik Ilona Niedoba złożyła mieszkańcom życzenia z okazji ich święta oraz wręczyła wszystkim słodki upominkiem, a Pani Anna odczytała zabawny tekst, na który składały się odpowiedzi dzieci, na pytanie: Kim według ciebie jest babcia? Na zakończenie mieszkańcy zostali obdarowani laurkami, które specjalnie dla nich wykonali pierwszoklasiści z klasy 1B ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Ustroniu.

Bal Karnawałowy 2022

2021 Wręczanie mieszkańcom kartek i Wigilia

  Dnia 21.12.2021r. w Miejskim Domu Spokojnej Starości w Ustroniu uroczystym obiadem świątecznym celebrowaliśmy Wigilię Narodzenia Pańskiego. Wszyscy seniorzy zebrali się tego dnia na odświętnie udekorowanej jadalni. Pani kierownik Ilona Niedoba wygłosiła krótką mowę powitalną, po czym za pomocą metaforycznej historii o zniszczonym mrowisku przybliżyła seniorom  istotę narodzin Jezusa i jego zbawczego dzieła dla ludzkości. Potem złożyła życzenia wszystkim mieszkańcom i personelowi. Następnie wszyscy obecni razem zaśpiewali kolędy „Przybieżeli do Betlejem pasterze” i „Gdy się Chrystus rodzi”. Po czym jeden z opiekunów pan Adam  podzielił się z obecnymi  świadectwem ze swojego życia o tym jak znalazł nadzieję dzięki Jezusowi i w jaki sposób osobista relacja jaką nawiązał z Bogiem odmieniła jego życie.   Na obiad podano dwie zupy barszcz czerwony z krokietem i zupę grzybową, a na drugie danie ryby, tradycyjnego karpia i dorsza z sałatką jarzynową. Nie zabrakło i deseru, seniorzy w tym roku zostali poczęstowani makowcem, drobnymi ciasteczkami i kawą. Był to też czas składania życzeń i dzielenia się opłatkiem. Po obiedzie wręczono wszystkim mieszkańcom paczki, które jak wiadomo, przyniósł dla nich „ Aniołek”.   Kiedy już wszystkie emocje opadły nadszedł czas na wspólne kolędowanie, które trwało jeszcze bardzo, bardzo długo. Potem seniorzy w przemiłej atmosferze rozeszli się do swoich pokoi.

Mikołajki 2021

 Dnia 06.12.2021r. dla mieszkańców Miejskiego Domu Spokojnej Starości w Ustroniu zorganizowano quiz wiedzy o tradycjach mikołajkowych, podczas zabawy seniorów odwiedził Mikołaj z prezentami. Seniorzy, aby otrzymać prezent mieli zaśpiewać wybraną przez siebie piosenkę lub odpowiedzieć na pytanie z quizu. Zabawy, żartów i śmiechu było przy tym co niemiara. Wszyscy domownicy z tej okazji otrzymali również słodki poczęstunek i ciasto.

Nabożeństwa

 Luzujemy obostrzenia, mieszkańcy na długo wyczekiwanej uroczystości pierwszej mszy katolickiej i ewangelickiej od czasu wprowadzenia obostrzeń związanych z pandemią Covid-19.

Urodziny miesiąca

Dnia 14.06.2021 r. w naszym domu obchodziliśmy urodziny miesiąca. W tym miesiącu swoje urodziny świętowali pan Władysław , który skończył 82 lata i pani Irena , która obchodziła swoje 80-e urodziny.

Pani kierownik MDSS w Ustroniu Ilona Niedoba oraz kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Ustroniu pan Zdzisław Dziendziel złożyli solenizantom najserdeczniejsze życzenia i wręczyli im kwiaty. Pani Irena dodatkowo z racji okrągłej rocznicy urodzin obdarowała upominkowy koszem ze smakołykami. Pan Zdzisław Dziędziel odczytał i wręczył jej również życzenia przekazane od Burmistrza miasta Ustroń. Wszyscy mieszkańcy oraz personel MDSS-u zostali poczęstowani z tej okazji pysznym ciastem i kawą.

Bal karnawałowy 2021 w MDSS

 W czwartek 11.02.2021 r. w Miejskim Domu Spokojnej Starości w Ustroniu odbył się tradycyjny bal ostatkowy dla mieszkańców. Na ogół imprezy tego typu w naszym domu są prowadzone przez muzyków z zewnątrz, jednak w tym roku z uwagi na pandemię Covid-19 było to niemożliwe. Pracownicy placówki dołożyli jednak wszelkich starań, aby impreza się udała i muszę powiedzieć, że doskonale się bawiliśmy. 

    Bal rozpoczął się nietypowo jak na bale o godzinie 10.00 po śniadaniu. Najpierw panie prowadzące przypięły wszystkim mieszkańcom kotyliony, a potem rozdały nam maski karnawałowe i różne śmieszne rekwizyty, aby każdy mógł się przebrać. Robiliśmy zabawne zdjęcia w tych przebraniach, było przy tym sporo śmiechu. Po zdjęciach włączono muzykę i bal zaczął się na dobre. Imprezę taneczną rozpoczęła zabawa w której mieszkańcy tańczyli w parach, trzymając balonik między czołami. Wygrała para, której udało się utrzymać balonik najdłużej.  Kolejną konkurencją było zjedzenie jak najszybciej pączka, zawieszonego na sznurku, bez użycia rąk. Następnie, pokazany był mieszkańcom rysunek osiołka bez ogonka, rysunek przesuwany był przed mieszkańcami, których zadaniem było przyczepienie ogonka pinezką do osiołka. Ponieważ osoba przyczepiająca ogon miała zawiązane oczy, ogonek bywał przyczepiany do osiołka w różnych nietypowych miejscach np. na brzuchu, na głowie itp. Było z tego powodu dużo śmiechu. W międzyczasie były tańce parami i zabawa w pociąg. Śpiewaliśmy też wspólnie piosenki. Niektórzy mieszkańcy, śpiewali do mikrofonu. 

    Imprezę zakończyliśmy obiadem.  Jako że bal wypadł akurat w tłusty czwartek, każdy mieszkaniec został również poczęstowany z tej okazji pączkiem. Ogólnie imprezę uważam za bardzo udaną.                                                                                      Julianna 

Wycieczki

Dnia 15.09.2021r. grupa mieszkańców MDSS wraz z opiekunami odwiedziła, dwa ustrońskie muzea, a mianowicie Muzeum motocykli Rdzawe Diamenty oraz niedawno otwarty Dworzec Dobrych Myśli Bruna Zielonki. 

Najpierw wstąpiliśmy do Muzeum motocykli, w którym nasi mieszkańcy mieli okazję obejrzeć imponującą kolekcję starych motocykli o których niesamowite historie opowiadał im pasjonat staroci i właściciel muzeum Remigiusz Dancewicz.  

Następnie udaliśmy się nieopodal na „Dworzec”, aby zobaczyć nietypową liczącą 11 tys. egzemplarzy kolekcję misiów. Zanim jednak zwiedziliśmy wystawę seniorzy spróbowali specjałów dworcowej kawiarenki, tradycyjnie każdy z mieszkańców zamówił sobie kawę i ciastko.  Już w kawiarence przywitał nas  właściciel kolekcji i zaczął z zapałem opowiedzieć nam o tym jak narodziła się pasja zbierania misiów i pomysł na znalezienie im miejsca stałego pobytu na zabytkowym ustrońskim dworcu. Potem oprowadzając nas po kolekcji przybliżył nam historię poszczególnych zabawek. Seniorzy byli bardzo zadowoleni z wycieczki.

Dwie wycieczki do Cieszyna

Dnia 11.08 2021r. i 08.09.2021r. miały miejsce wycieczki mieszkańców MDSS w Ustroniu do Cieszyna. Najpierw odwiedziliśmy wzgórze zamkowe. Seniorzy mieli okazję zobaczyć budynek cieszyńskiej Szkoły Muzycznej, Wieżę Piastowską, Rotundę pw. św. Mikołaja oraz inne ruiny i pozostałości Zamku Piastów. Ze wzgórza udaliśmy się na krótką przejażdżkę w okolice dworca, aby nasi podopieczni mogli zobaczyć zmiany w architekturze i zabudowaniach Cieszyna. Potem pojechaliśmy dalej na cieszyński rynek. Naszą pierwszą wycieczkę zakończyliśmy kawą i ciastem w „Caffe Muzeum”, kawiarni zlokalizowanej tuż obok Parku Pokoju. Podczas drugich odwiedzin Cieszyna wybór padł na „Caffe Arkady”. Seniorzy usiedli w zewnętrznym ogródku lokalu, skąd popijając mrożoną kawę z lodami, mogli podziwiać cieszyński rynek. Mieszkańcom wycieczka bardzo się podobała i cieszyli się, że znów dane im było zobaczyć dawno nieodwiedzane miejsca.

Wycieczka do Wisły

Dnia 09.07.2021r. odbyła się wycieczka mieszkańców MDSS w Ustroniu do Wisły. W wyjeździe wzięli udział panowie: Józef i Stanisław oraz panie: Anna , Cecylia , Edyta, Julianna i Genowefa. Seniorzy przespacerowali się przez główny deptak w centrum Wisły. Mogli oglądać stragany obwoźnych sprzedawców i podziwiać ich rękodzieło. Po spacerku, udaliśmy się do kawiarni „Wiślański ogród”  na lody rzemieślnicze.  Nieopodal, wstąpiliśmy również do budynku w którym znajduje się rzeźba z białej czekolady przedstawiająca Adama Małysza. Tym akcentem, zakończyliśmy swój pobyt w Wiśle. Zadowoleni seniorzy w dobrych nastrojach wrócili do domu.

Druga wycieczka do Wisły Dnia 04.08.2021r. Miał miejsce wyjazd naszych mieszkańców do Wisły. Uczestnikami wycieczki tym razem byli: pani Janina, pan Franciszek, pan Andrzej, pan Józef, pan Karol , pan Józef  i pan Otton . Na miejscu seniorzy spacerowali po wiślańskim parku, podziwiali amfiteatr i nowy basen miejski, a na koniec wypili kawę i zjedli lody rzemieślnicze na rynku w kawiarni „Wiślański ogród”.Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu i w dobrym nastroju wrócili do domu.

Wycieczka objazdowa po Ustroniu Równica-Jaszowiec

Dnia 9.11.2020 r. odbyła się wycieczka objazdowa po Ustroniu w której wzięli udział nasi mieszkańcy,  Panie: Anna , Helena  i Barbara  oraz Panowie: Józef , Franciszek  i Władysław . Mieszkańcy byli bardzo zadowoleni z tego, że choć w takiej formie mogą wyjść z domu i zobaczyć znane i lubiane przez nich miejsca w Ustroniu.

Wycieczka objazdowa po Ustroniu Równica-Jaszowiec- Dobka

Dnia 12.11.2020 r. odbyła się kolejna wycieczka objazdowa po Ustroniu w tej wycieczce wzięli udział Pani Edyta , Pani Teresa , Pani Zdzisława 

Wycieczka objazdowa Brenna- Skoczów -Hermanice 

Dnia 13.11.2020 r. odbyła się wycieczka objazdowa po Brennej, Skoczowie i Hermanicach mieszkańcy mieli okazję zobaczyć dawno nie odwiedzane przez siebie miejsca w których kiedyś często bywali. W wycieczce wzięli udział  Pan Józef , Pan Władysław , Pani Edyta, Pani Helena  i Pani Krystyna .

Dnia 16.06.2021r. odbyła się wycieczka mieszkańców naszego domu do Tężni solankowej w Dębowcu w której udział wzięli: pan Józef , pan Józef , pan Stanisław , pani Julianna , pani Edyta , pani Maria  i pani Ania. Seniorzy skorzystali z uzdrowiskowego wpływu solanki spacerując i wypoczywając w tężni. Potem wspólnie udaliśmy się do cukierni nieopodal, gdzie wszyscy zamówili sobie pyszne desery i kawę.

Dnia 26.05.2021r. odbyła się wycieczka mieszkańców do Jaworzynki. Seniorzy podziwiali piękne, okoliczne, górskie widoki, mieli też okazję pospacerować po okolicy. Pojechaliśmy też zobaczyć miejsce tzw. trój-styku, gdyż Jaworzynka leży na styku trzech państw Polski, Czech i Słowacji. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do cukierni „Janeczka” w Wiśle, gdzie nasi podopieczni mogli zamówić sobie kawę i ciastko. Mieszkańcy byli bardzo zadowoleni z wycieczki.

Prace Mieszkańców

Z życia mieszkańców

Czas Seniora w MDSS

Usługi bytowe, opiekuńcze i wspomagające.

W ciągu dnia nasi mieszkańcy dowolnie dysponują swoim czasem. Mogą swobodnie korzystać ze wspólnej jadalni, która miedzy posiłkami pełni rolę świetlicy jest również miejscem imprez. Do seniorów dyspozycji pozostaje także kawiarnia w której można przyjmować gości oraz ogród letni i oranżeria.  Nad zdrowiem fizycznym i psychicznym mieszkańców czuwa lekarz, pielęgniarki, opiekunki, fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, psycholog oraz pracownik socjalny. 

Terapia zajęciowa

W pracowni terapii zajęciowej prowadzone są zajęcia z arteterapii, ergoterapii, biblioterapii, ludoterapii, grafoterapii, hortiterapii,  muzykoterapii i filmoterapii. Seniorzy wykonują rożne prace manualne. Tematy prac związane są ze świętami roku kościelnego, porami roku oraz innymi uroczystościami. Na wy stawach, jak i w całym Domu, możemy podziwiać wykonane przez mieszkańców w różnych technikach prace; obrazy, ceramikę, kwiaty z bibuły, kartki świąteczne, obrazki haftowane, zawieszki, wieńce, stroiki i ozdoby świąteczne. Prace mieszkańców są wystawiane w Muzeum w Ustroniu oraz na terenie innych domów.

Rehabilitacja

Wydarzenia

Sylwester 2022

.

Wigilia 2022

.

Kiermasz w Czechach 2022

Świąteczny czas w MDSSie zaczyna się na długo przed świętami. Szczególnie w pracowni terapii zajęciowej w której już od października pachnie choinką najpierw za sprawą wiązanek, które nasi mieszkańcy przygotowują na Dzień Wszystkich Świętych, a zaraz potem stroików świątecznych oraz kartek i innych dekoracji, wykonywanych jak co roku z okazji Bożego Narodzenia. W tym roku, dodatkowo również, znów mieliśmy okazję przygotować dekoracje na kiermasz świąteczny w Czechach. Wydarzenie to, którego organizatorem jest Centrum Socjalnych Sluzeb z Czeskiego Cieszyna, zawieszono na trzy lata i nie mogło się ono odbywać ze względu na obostrzenia związane z pandemią Covid-19. Tym bardziej uszczęśliwiła nas możliwość zaprezentowania po tak długim czasie rękodzieła naszych seniorów na tej imprezie. Samo przygotowanie stoisk do kiermaszu miało miejsce 23 listopada natomiast jego oficjalne otwarcie dzień później. 24 listopada pani dyrektor placówki  w uroczysty sposób przywitała wszystkich gości, a następnie zaprosiła zebranych na przedstawienie o charakterze świątecznym, przygotowane przez terapeutów i mieszkańców ośrodka, a zaraz po nim, na koncert znanego Czeskiego muzyka rockowego Petera. Oba występy odebrane zostały bardzo pozytywnie. Po nich w dobrym nastroju wszyscy zebrani zostali zaproszeni na kiermasz, który zakończył się dopiero następnego dnia wieczorem. Wydarzenie to wpłynęło na nas bardzo pozytywnie. Poza oczywistą możliwością zapoznania się z twórczością podopiecznych z pozostałych placówek pozwoliło nam ono nabrać szerszej perspektywy, głownie dzięki wymianie poglądów i spostrzeżeń dotyczących naszej pracy i związanych z nią wyzwań. Widząc, zainteresowanie swoją pracą osób z zewnątrz, seniorzy zyskali większą pewność siebie i zapał twórczy, a placówki biorące udział w wydarzeniu w końcu miały możliwość integracji. Przedświąteczny czas trwa u nas nadal w najlepsze. Ostatnio jak co roku, odwiedził nas Mikołaj z workiem pełnym prezentów dla seniorów. Tymczasem nasi mieszkańcy w dalszym ciągu aktywnie spędzają czas przyozdabiając swoje pokoje własnoręcznie wykonanymi stroikami, choineczkami, bombkami, nie brakuje też u nas wspólnego kolędowania, świątecznych quizów i zabaw, słowem radości z tego, że idą święta.

Otwarcie sezonu uzdrowiskowego 2022

Dnia 17.06.2022 r. miało miejsce otwarcie sezonu uzdrowiskowego w Ustroniu, które rozpoczęło się pochodem o godz.14, który to wyruszył spod sanatorom „Równica” prowadzony przez Orkiestrę z Kalet, aż pod sceną ustrońskiego amfiteatru. W uroczystym przejściu wzięli udział przedstawiciele władz naszego miasta, przedstawiciele sanatoriów, domów wypoczynkowych i hoteli, prezesi i dyrektorzy, delegacje zagraniczne, a także mieszkańcy, dzieci i młodzież z lokalnych szkól i przedszkoli oraz my mieszkańcy i personel MDSS w Ustroniu. Z racji uroczystości tak samo jak w latach poprzednich mieliśmy okazję zaprezentować twórczość naszych mieszkańców na stoisku z rękodziełem, które rozstawione było tuż obok wejścia do amfiteatru. Dzięki temu bardzo dużo ludzi mogło zapoznać się z pracami naszych podopiecznych, ale również poprzez rozmowy z personelem lepiej poznać ogólny charakter naszej placówki. Zainteresowanie wyrobami jak i samym ośrodkiem było naprawdę duże. Sporo starszych osób pytało nas czy jest możliwość uczestniczenia w dziennych zajęciach terapeutycznych. Również nasi mieszkańcy z dumą oglądali wystawę, rozmawiając o tym co kto zrobił i co jak wygląda. Dla naszych podopiecznych był to czas niezapomnianych wrażeń.

25 Lecie MDSS

Dnia 09.06.2022 r. w ustrońskim Miejskim Domu Kultury Prażakówka odbył się jubileusz 25-lecia działalności Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Ustroniu. Świętowali przybyli mieszkańcy placówki ich opiekunowie oraz przedstawiciele władz, sponsorzy i delegacje z zaprzyjaźnionych placówek. Uroczystość rozpoczęła i poprowadziła pani Sekretarz Rady Miasta Ustroń za co jesteśmy jej niezmiernie wdzięczni. Prowadząca najpierw na scenę poprosiła panią Dyrektor MDSS w Ustroniu,  która to przywitała wszystkich zebranych gości oraz podziękowała im za przybycie. Kolejno zapraszano do przodu osoby, które wniosły swój wkład w powstanie placówki oraz przyczyniły się do jej prawidłowego funkcjonowania, każda z nich w podziękowaniu otrzymała kwiaty i upominki ceramiczne, własnoręcznie wykonane przez mieszkańców domu. Wspominano minione lata i niektóre decyzje władz dotyczące pracy ośrodka. Podkreślono rolę i potrzebę istnienia Miejskiego Domu Pomocy Społecznej dla ustroniaków. Uhonorowani zostali również mieszkańcy najstarsi oraz podopieczni i pracownicy z najdłuższym stażem pobytu w placówce. Nie zapomniano również wyróżnić osób, które już odeszły, w akcie podziękowania za pracę na rzecz ośrodka w przed dzień uroczystości złożono kwiaty na grobie poprzedniej Kierownik MDSS. Po części oficjalnej zaproszono gości na obiad, a po obiedzie na zachwycający i imponujący w swoich rozmiarach tort. Kiedy wszyscy już się posilili, nadszedł czas na cześć artystyczną programu. Zaproszono gości do obejrzenia wystawy z rękodziełem mieszkańców oraz na prezentację filmu będącego przekrojowym podsumowaniem wydarzeń z życia domu w minionym 25- leciu. Ukoronowanie uroczystości stanowił występ Estrady Ludowej Czantoria. W tym miejscu chcieliśmy bardzo podziękować artystom, który zgodzili się uświetnić nasz jubileusz swoim występem. Serdecznie dziękujemy również za obecność zaproszonym gościom. Jesteśmy wszystkim bardzo wdzięczni  za to, że zechcieliście poświecić nam swój czas i dzielić z nami ten jakże ważny dla nas dzień. Nasze wrażenia i odbiór całej uroczystości są bardzo pozytywne, podobało nam się- mówią mieszkańcy, a co najbardziej- no wszystko, występ „ Czantori” i obiad- wszystko, podsumowują.

Dzień Babci i Dziadka

Dnia 21 stycznia przypada Dzień Babci, a następnego dnia, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Z tej okazji babcie i dziadkowie z Domu Opieki spędzali czas na wesoło, przy różnego rodzaju zawodach i zabawach. Było więc rzucanie woreczkami z grochem do celu tzn. do kosza oraz rzucanie piłeczkami do tarczy. Piłeczki przyczepiały się do tarczy oznakowanej cyframi i po zliczeniu cyfr ustalono miejsce zajęte przez poszczególnych graczy. Następnie zorganizowano zabawę ze sznurkiem. Najpierw uczestnicy zabawy wylosowali pytania. Następnie pani Ania- terapeutka, przeczytała pierwsze pytanie: „ Najzabawniejsze zdarzenie z mojego życia, które pamiętam to…”. Po tym jak odpowiedziała, pytała kolejno o to samo uczestników, gdy wypowiedziała się ostatnia osoba, Ania odrzuciła sznurek do kolejnej, która to przeczytała
następne pytanie, tym razem było to :„ Jaka jest twoja ulubiona piosenka” i dalej uczestnicy kolejno odpowiadali, a niektórzy i śpiewali. Zabawy i śmiechu było przy tym co niemiara. Tak długo przerzucano sznurek oraz czytano pytania, aż wszyscy przeczytali te, wylosowane przez siebie. W końcu ze sznurka powstała tak jakby pajęcza sieć, którą na kolejno trzeba było „rozplątać”. W tym celu musieliśmy odrzucić sznurek do osoby z którą łączyła nas nić. Osoba która łapała włóczkę zwijała ją i miała przypomnieć sobie coś czego dowiedziała się podczas zabawy o kimś od kogo ją złapała. Po zabawach wszyscy mieszkańcy zostali poczęstowani kawą i ciastem. Pani kierownik Ilona Niedoba złożyła mieszkańcom życzenia z okazji ich święta oraz wręczyła wszystkim słodki upominkiem, a Pani Anna odczytała zabawny tekst, na który składały się odpowiedzi dzieci, na pytanie: Kim według ciebie jest babcia? Na zakończenie mieszkańcy zostali obdarowani laurkami, które specjalnie dla nich wykonali pierwszoklasiści z klasy 1B ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Ustroniu.

2021 Bal Karnawałowy 2022

2021 Wręczanie mieszkańcom kartek i Wigilia

  Dnia 21.12.2021r. w Miejskim Domu Spokojnej Starości w Ustroniu uroczystym obiadem świątecznym celebrowaliśmy Wigilię Narodzenia Pańskiego. Wszyscy seniorzy zebrali się tego dnia na odświętnie udekorowanej jadalni. Pani kierownik Ilona Niedoba wygłosiła krótką mowę powitalną, po czym za pomocą metaforycznej historii o zniszczonym mrowisku przybliżyła seniorom  istotę narodzin Jezusa i jego zbawczego dzieła dla ludzkości. Potem złożyła życzenia wszystkim mieszkańcom i personelowi. Następnie wszyscy obecni razem zaśpiewali kolędy „Przybieżeli do Betlejem pasterze” i „Gdy się Chrystus rodzi”. Po czym jeden z opiekunów pan Adam  podzielił się z obecnymi  świadectwem ze swojego życia o tym jak znalazł nadzieję dzięki Jezusowi i w jaki sposób osobista relacja jaką nawiązał z Bogiem odmieniła jego życie.   Na obiad podano dwie zupy barszcz czerwony z krokietem i zupę grzybową, a na drugie danie ryby, tradycyjnego karpia i dorsza z sałatką jarzynową. Nie zabrakło i deseru, seniorzy w tym roku zostali poczęstowani makowcem, drobnymi ciasteczkami i kawą. Był to też czas składania życzeń i dzielenia się opłatkiem. Po obiedzie wręczono wszystkim mieszkańcom paczki, które jak wiadomo, przyniósł dla nich „ Aniołek”.   Kiedy już wszystkie emocje opadły nadszedł czas na wspólne kolędowanie, które trwało jeszcze bardzo, bardzo długo. Potem seniorzy w przemiłej atmosferze rozeszli się do swoich pokoi.

Mikołajki 2021

 Dnia 06.12.2021r. dla mieszkańców Miejskiego Domu Spokojnej Starości w Ustroniu zorganizowano quiz wiedzy o tradycjach mikołajkowych, podczas zabawy seniorów odwiedził Mikołaj z prezentami. Seniorzy, aby otrzymać prezent mieli zaśpiewać wybraną przez siebie piosenkę lub odpowiedzieć na pytanie z quizu. Zabawy, żartów i śmiechu było przy tym co niemiara. Wszyscy domownicy z tej okazji otrzymali również słodki poczęstunek i ciasto.

Nabożeństwa

 Luzujemy obostrzenia, mieszkańcy na długo wyczekiwanej uroczystości pierwszej mszy katolickiej i ewangelickiej od czasu wprowadzenia obostrzeń związanych z pandemią Covid-19.

Urodziny miesiąca

Dnia 14.06.2021 r. w naszym domu obchodziliśmy urodziny miesiąca. W tym miesiącu swoje urodziny świętowali pan Władysław , który skończył 82 lata i pani Irena , która obchodziła swoje 80-e urodziny.

Pani kierownik MDSS w Ustroniu Ilona Niedoba oraz kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Ustroniu pan Zdzisław Dziendziel złożyli solenizantom najserdeczniejsze życzenia i wręczyli im kwiaty. Pani Irena dodatkowo z racji okrągłej rocznicy urodzin obdarowała upominkowy koszem ze smakołykami. Pan Zdzisław Dziędziel odczytał i wręczył jej również życzenia przekazane od Burmistrza miasta Ustroń. Wszyscy mieszkańcy oraz personel MDSS-u zostali poczęstowani z tej okazji pysznym ciastem i kawą.

Bal karnawałowy 2021 w MDSS

 W czwartek 11.02.2021 r. w Miejskim Domu Spokojnej Starości w Ustroniu odbył się tradycyjny bal ostatkowy dla mieszkańców. Na ogół imprezy tego typu w naszym domu są prowadzone przez muzyków z zewnątrz, jednak w tym roku z uwagi na pandemię Covid-19 było to niemożliwe. Pracownicy placówki dołożyli jednak wszelkich starań, aby impreza się udała i muszę powiedzieć, że doskonale się bawiliśmy. 

    Bal rozpoczął się nietypowo jak na bale o godzinie 10.00 po śniadaniu. Najpierw panie prowadzące przypięły wszystkim mieszkańcom kotyliony, a potem rozdały nam maski karnawałowe i różne śmieszne rekwizyty, aby każdy mógł się przebrać. Robiliśmy zabawne zdjęcia w tych przebraniach, było przy tym sporo śmiechu. Po zdjęciach włączono muzykę i bal zaczął się na dobre. Imprezę taneczną rozpoczęła zabawa w której mieszkańcy tańczyli w parach, trzymając balonik między czołami. Wygrała para, której udało się utrzymać balonik najdłużej.  Kolejną konkurencją było zjedzenie jak najszybciej pączka, zawieszonego na sznurku, bez użycia rąk. Następnie, pokazany był mieszkańcom rysunek osiołka bez ogonka, rysunek przesuwany był przed mieszkańcami, których zadaniem było przyczepienie ogonka pinezką do osiołka. Ponieważ osoba przyczepiająca ogon miała zawiązane oczy, ogonek bywał przyczepiany do osiołka w różnych nietypowych miejscach np. na brzuchu, na głowie itp. Było z tego powodu dużo śmiechu. W międzyczasie były tańce parami i zabawa w pociąg. Śpiewaliśmy też wspólnie piosenki. Niektórzy mieszkańcy, śpiewali do mikrofonu. 

    Imprezę zakończyliśmy obiadem.  Jako że bal wypadł akurat w tłusty czwartek, każdy mieszkaniec został również poczęstowany z tej okazji pączkiem. Ogólnie imprezę uważam za bardzo udaną.                                                                                      Julianna 

25 Lecie MDSS

Wigilia 2022

Wycieczki

Dnia 15.09.2021r. grupa mieszkańców MDSS wraz z opiekunami odwiedziła, dwa ustrońskie muzea, a mianowicie Muzeum motocykli Rdzawe Diamenty oraz niedawno otwarty Dworzec Dobrych Myśli Bruna Zielonki. 

Najpierw wstąpiliśmy do Muzeum motocykli, w którym nasi mieszkańcy mieli okazję obejrzeć imponującą kolekcję starych motocykli o których niesamowite historie opowiadał im pasjonat staroci i właściciel muzeum Remigiusz Dancewicz.  

Następnie udaliśmy się nieopodal na „Dworzec”, aby zobaczyć nietypową liczącą 11 tys. egzemplarzy kolekcję misiów. Zanim jednak zwiedziliśmy wystawę seniorzy spróbowali specjałów dworcowej kawiarenki, tradycyjnie każdy z mieszkańców zamówił sobie kawę i ciastko.  Już w kawiarence przywitał nas  właściciel kolekcji i zaczął z zapałem opowiedzieć nam o tym jak narodziła się pasja zbierania misiów i pomysł na znalezienie im miejsca stałego pobytu na zabytkowym ustrońskim dworcu. Potem oprowadzając nas po kolekcji przybliżył nam historię poszczególnych zabawek. Seniorzy byli bardzo zadowoleni z wycieczki.

Dwie wycieczki do Cieszyna

Dnia 11.08 2021r. i 08.09.2021r. miały miejsce wycieczki mieszkańców MDSS w Ustroniu do Cieszyna. Najpierw odwiedziliśmy wzgórze zamkowe. Seniorzy mieli okazję zobaczyć budynek cieszyńskiej Szkoły Muzycznej, Wieżę Piastowską, Rotundę pw. św. Mikołaja oraz inne ruiny i pozostałości Zamku Piastów. Ze wzgórza udaliśmy się na krótką przejażdżkę w okolice dworca, aby nasi podopieczni mogli zobaczyć zmiany w architekturze i zabudowaniach Cieszyna. Potem pojechaliśmy dalej na cieszyński rynek. Naszą pierwszą wycieczkę zakończyliśmy kawą i ciastem w „Caffe Muzeum”, kawiarni zlokalizowanej tuż obok Parku Pokoju. Podczas drugich odwiedzin Cieszyna wybór padł na „Caffe Arkady”. Seniorzy usiedli w zewnętrznym ogródku lokalu, skąd popijając mrożoną kawę z lodami, mogli podziwiać cieszyński rynek. Mieszkańcom wycieczka bardzo się podobała i cieszyli się, że znów dane im było zobaczyć dawno nieodwiedzane miejsca.

Wycieczka do Wisły

Dnia 09.07.2021r. odbyła się wycieczka mieszkańców MDSS w Ustroniu do Wisły. W wyjeździe wzięli udział panowie: Józef i Stanisław oraz panie: Anna , Cecylia , Edyta, Julianna i Genowefa. Seniorzy przespacerowali się przez główny deptak w centrum Wisły. Mogli oglądać stragany obwoźnych sprzedawców i podziwiać ich rękodzieło. Po spacerku, udaliśmy się do kawiarni „Wiślański ogród”  na lody rzemieślnicze.  Nieopodal, wstąpiliśmy również do budynku w którym znajduje się rzeźba z białej czekolady przedstawiająca Adama Małysza. Tym akcentem, zakończyliśmy swój pobyt w Wiśle. Zadowoleni seniorzy w dobrych nastrojach wrócili do domu.

Druga wycieczka do Wisły Dnia 04.08.2021r. Miał miejsce wyjazd naszych mieszkańców do Wisły. Uczestnikami wycieczki tym razem byli: pani Janina, pan Franciszek, pan Andrzej, pan Józef, pan Karol , pan Józef  i pan Otton . Na miejscu seniorzy spacerowali po wiślańskim parku, podziwiali amfiteatr i nowy basen miejski, a na koniec wypili kawę i zjedli lody rzemieślnicze na rynku w kawiarni „Wiślański ogród”.Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu i w dobrym nastroju wrócili do domu.

Wycieczka objazdowa po Ustroniu Równica-Jaszowiec

Dnia 9.11.2020 r. odbyła się wycieczka objazdowa po Ustroniu w której wzięli udział nasi mieszkańcy,  Panie: Anna , Helena  i Barbara  oraz Panowie: Józef , Franciszek  i Władysław . Mieszkańcy byli bardzo zadowoleni z tego, że choć w takiej formie mogą wyjść z domu i zobaczyć znane i lubiane przez nich miejsca w Ustroniu.

Wycieczka objazdowa po Ustroniu Równica-Jaszowiec- Dobka

Dnia 12.11.2020 r. odbyła się kolejna wycieczka objazdowa po Ustroniu w tej wycieczce wzięli udział Pani Edyta , Pani Teresa , Pani Zdzisława 

Wycieczka objazdowa Brenna- Skoczów -Hermanice 

Dnia 13.11.2020 r. odbyła się wycieczka objazdowa po Brennej, Skoczowie i Hermanicach mieszkańcy mieli okazję zobaczyć dawno nie odwiedzane przez siebie miejsca w których kiedyś często bywali. W wycieczce wzięli udział  Pan Józef , Pan Władysław , Pani Edyta, Pani Helena  i Pani Krystyna .

Dnia 16.06.2021r. odbyła się wycieczka mieszkańców naszego domu do Tężni solankowej w Dębowcu w której udział wzięli: pan Józef , pan Józef , pan Stanisław , pani Julianna , pani Edyta , pani Maria  i pani Ania. Seniorzy skorzystali z uzdrowiskowego wpływu solanki spacerując i wypoczywając w tężni. Potem wspólnie udaliśmy się do cukierni nieopodal, gdzie wszyscy zamówili sobie pyszne desery i kawę.

Dnia 26.05.2021r. odbyła się wycieczka mieszkańców do Jaworzynki. Seniorzy podziwiali piękne, okoliczne, górskie widoki, mieli też okazję pospacerować po okolicy. Pojechaliśmy też zobaczyć miejsce tzw. trój-styku, gdyż Jaworzynka leży na styku trzech państw Polski, Czech i Słowacji. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do cukierni „Janeczka” w Wiśle, gdzie nasi podopieczni mogli zamówić sobie kawę i ciastko. Mieszkańcy byli bardzo zadowoleni z wycieczki.

Prace Mieszkańców

Z życia mieszkańców

Czas Seniora w MDSS

Usługi bytowe, opiekuńcze i wspomagające.

W naszym domu życie toczy się według ustalonego porządku dnia związanego z czynnościami higienicznymi, posiłkami oraz rehabilitacją i terapią seniorów. W czasie wolnym mieszkańcy mogą swobodnie korzystać ze wspólnej jadalni, która miedzy posiłkami pełni rolę świetlicy oraz jest miejscem imprez i wydarzeń o charakterze kulturalnym. Do ich dyspozycji pozostaje także kawiarnia w której można przyjmować gości oraz ogród letni i oranżeria.  Nad zdrowiem fizycznym i psychicznym mieszkańców czuwa lekarz, pielęgniarki, opiekunki, fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, psycholog oraz pracownik socjalny. 

Terapia zajęciowa

W pracowni terapii zajęciowej prowadzone są zajęcia z arteterapii, ergoterapii, biblioterapii, ludoterapii, grafoterapii, hortiterapii,  muzykoterapii i filmoterapii. Seniorzy wykonują rożne prace manualne. Tematy prac związane są ze świętami roku kościelnego, porami roku oraz innymi uroczystościami. Na wy stawach, jak i w całym Domu, możemy podziwiać wykonane przez mieszkańców w różnych technikach prace; obrazy, ceramikę, kwiaty z bibuły, kartki świąteczne, obrazki haftowane, zawieszki, wieńce, stroiki i ozdoby świąteczne. Prace mieszkańców są wystawiane w Muzeum w Ustroniu oraz na terenie innych domów.

Rehabilitacja

Wydarzenia

Sylwester 2022

.

Wigilia 2022

.

Kiermasz w Czechach 2022

Świąteczny czas w MDSSie zaczyna się na długo przed świętami. Szczególnie w pracowni terapii zajęciowej w której już od października pachnie choinką najpierw za sprawą wiązanek, które nasi mieszkańcy przygotowują na Dzień Wszystkich Świętych, a zaraz potem stroików świątecznych oraz kartek i innych dekoracji, wykonywanych jak co roku z okazji Bożego Narodzenia. W tym roku, dodatkowo również, znów mieliśmy okazję przygotować dekoracje na kiermasz świąteczny w Czechach. Wydarzenie to, którego organizatorem jest Centrum Socjalnych Sluzeb z Czeskiego Cieszyna, zawieszono na trzy lata i nie mogło się ono odbywać ze względu na obostrzenia związane z pandemią Covid-19. Tym bardziej uszczęśliwiła nas możliwość zaprezentowania po tak długim czasie rękodzieła naszych seniorów na tej imprezie. Samo przygotowanie stoisk do kiermaszu miało miejsce 23 listopada natomiast jego oficjalne otwarcie dzień później. 24 listopada pani dyrektor placówki  w uroczysty sposób przywitała wszystkich gości, a następnie zaprosiła zebranych na przedstawienie o charakterze świątecznym, przygotowane przez terapeutów i mieszkańców ośrodka, a zaraz po nim, na koncert znanego Czeskiego muzyka rockowego Petera. Oba występy odebrane zostały bardzo pozytywnie. Po nich w dobrym nastroju wszyscy zebrani zostali zaproszeni na kiermasz, który zakończył się dopiero następnego dnia wieczorem. Wydarzenie to wpłynęło na nas bardzo pozytywnie. Poza oczywistą możliwością zapoznania się z twórczością podopiecznych z pozostałych placówek pozwoliło nam ono nabrać szerszej perspektywy, głownie dzięki wymianie poglądów i spostrzeżeń dotyczących naszej pracy i związanych z nią wyzwań. Widząc, zainteresowanie swoją pracą osób z zewnątrz, seniorzy zyskali większą pewność siebie i zapał twórczy, a placówki biorące udział w wydarzeniu w końcu miały możliwość integracji. Przedświąteczny czas trwa u nas nadal w najlepsze. Ostatnio jak co roku, odwiedził nas Mikołaj z workiem pełnym prezentów dla seniorów. Tymczasem nasi mieszkańcy w dalszym ciągu aktywnie spędzają czas przyozdabiając swoje pokoje własnoręcznie wykonanymi stroikami, choineczkami, bombkami, nie brakuje też u nas wspólnego kolędowania, świątecznych quizów i zabaw, słowem radości z tego, że idą święta.

Otwarcie sezonu uzdrowiskowego 2022

Dnia 17.06.2022 r. miało miejsce otwarcie sezonu uzdrowiskowego w Ustroniu, które rozpoczęło się pochodem o godz.14, który to wyruszył spod sanatorom „Równica” prowadzony przez Orkiestrę z Kalet, aż pod sceną ustrońskiego amfiteatru. W uroczystym przejściu wzięli udział przedstawiciele władz naszego miasta, przedstawiciele sanatoriów, domów wypoczynkowych i hoteli, prezesi i dyrektorzy, delegacje zagraniczne, a także mieszkańcy, dzieci i młodzież z lokalnych szkól i przedszkoli oraz my mieszkańcy i personel MDSS w Ustroniu. Z racji uroczystości tak samo jak w latach poprzednich mieliśmy okazję zaprezentować twórczość naszych mieszkańców na stoisku z rękodziełem, które rozstawione było tuż obok wejścia do amfiteatru. Dzięki temu bardzo dużo ludzi mogło zapoznać się z pracami naszych podopiecznych, ale również poprzez rozmowy z personelem lepiej poznać ogólny charakter naszej placówki. Zainteresowanie wyrobami jak i samym ośrodkiem było naprawdę duże. Sporo starszych osób pytało nas czy jest możliwość uczestniczenia w dziennych zajęciach terapeutycznych. Również nasi mieszkańcy z dumą oglądali wystawę, rozmawiając o tym co kto zrobił i co jak wygląda. Dla naszych podopiecznych był to czas niezapomnianych wrażeń.

25 Lecie MDSS

Dnia 09.06.2022 r. w ustrońskim Miejskim Domu Kultury Prażakówka odbył się jubileusz 25-lecia działalności Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Ustroniu. Świętowali przybyli mieszkańcy placówki ich opiekunowie oraz przedstawiciele władz, sponsorzy i delegacje z zaprzyjaźnionych placówek. Uroczystość rozpoczęła i poprowadziła pani Sekretarz Rady Miasta Ustroń za co jesteśmy jej niezmiernie wdzięczni. Prowadząca najpierw na scenę poprosiła panią Dyrektor MDSS w Ustroniu,  która to przywitała wszystkich zebranych gości oraz podziękowała im za przybycie. Kolejno zapraszano do przodu osoby, które wniosły swój wkład w powstanie placówki oraz przyczyniły się do jej prawidłowego funkcjonowania, każda z nich w podziękowaniu otrzymała kwiaty i upominki ceramiczne, własnoręcznie wykonane przez mieszkańców domu. Wspominano minione lata i niektóre decyzje władz dotyczące pracy ośrodka. Podkreślono rolę i potrzebę istnienia Miejskiego Domu Pomocy Społecznej dla ustroniaków. Uhonorowani zostali również mieszkańcy najstarsi oraz podopieczni i pracownicy z najdłuższym stażem pobytu w placówce. Nie zapomniano również wyróżnić osób, które już odeszły, w akcie podziękowania za pracę na rzecz ośrodka w przed dzień uroczystości złożono kwiaty na grobie poprzedniej Kierownik MDSS. Po części oficjalnej zaproszono gości na obiad, a po obiedzie na zachwycający i imponujący w swoich rozmiarach tort. Kiedy wszyscy już się posilili, nadszedł czas na cześć artystyczną programu. Zaproszono gości do obejrzenia wystawy z rękodziełem mieszkańców oraz na prezentację filmu będącego przekrojowym podsumowaniem wydarzeń z życia domu w minionym 25- leciu. Ukoronowanie uroczystości stanowił występ Estrady Ludowej Czantoria. W tym miejscu chcieliśmy bardzo podziękować artystom, który zgodzili się uświetnić nasz jubileusz swoim występem. Serdecznie dziękujemy również za obecność zaproszonym gościom. Jesteśmy wszystkim bardzo wdzięczni  za to, że zechcieliście poświecić nam swój czas i dzielić z nami ten jakże ważny dla nas dzień. Nasze wrażenia i odbiór całej uroczystości są bardzo pozytywne, podobało nam się- mówią mieszkańcy, a co najbardziej- no wszystko, występ „ Czantori” i obiad- wszystko, podsumowują.

Dzień Babci i Dziadka

Dnia 21 stycznia przypada Dzień Babci, a następnego dnia, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Z tej okazji babcie i dziadkowie z Domu Opieki spędzali czas na wesoło, przy różnego rodzaju zawodach i zabawach. Było więc rzucanie woreczkami z grochem do celu tzn. do kosza oraz rzucanie piłeczkami do tarczy. Piłeczki przyczepiały się do tarczy oznakowanej cyframi i po zliczeniu cyfr ustalono miejsce zajęte przez poszczególnych graczy. Następnie zorganizowano zabawę ze sznurkiem. Najpierw uczestnicy zabawy wylosowali pytania. Następnie pani Ania- terapeutka, przeczytała pierwsze pytanie: „ Najzabawniejsze zdarzenie z mojego życia, które pamiętam to…”. Po tym jak odpowiedziała, pytała kolejno o to samo uczestników, gdy wypowiedziała się ostatnia osoba, Ania odrzuciła sznurek do kolejnej, która to przeczytała
następne pytanie, tym razem było to :„ Jaka jest twoja ulubiona piosenka” i dalej uczestnicy kolejno odpowiadali, a niektórzy i śpiewali. Zabawy i śmiechu było przy tym co niemiara. Tak długo przerzucano sznurek oraz czytano pytania, aż wszyscy przeczytali te, wylosowane przez siebie. W końcu ze sznurka powstała tak jakby pajęcza sieć, którą na kolejno trzeba było „rozplątać”. W tym celu musieliśmy odrzucić sznurek do osoby z którą łączyła nas nić. Osoba która łapała włóczkę zwijała ją i miała przypomnieć sobie coś czego dowiedziała się podczas zabawy o kimś od kogo ją złapała. Po zabawach wszyscy mieszkańcy zostali poczęstowani kawą i ciastem. Pani kierownik Ilona Niedoba złożyła mieszkańcom życzenia z okazji ich święta oraz wręczyła wszystkim słodki upominkiem, a Pani Anna odczytała zabawny tekst, na który składały się odpowiedzi dzieci, na pytanie: Kim według ciebie jest babcia? Na zakończenie mieszkańcy zostali obdarowani laurkami, które specjalnie dla nich wykonali pierwszoklasiści z klasy 1B ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Ustroniu.

2021 Bal Karnawałowy 2022

2021 Wręczanie mieszkańcom kartek i Wigilia

  Dnia 21.12.2021r. w Miejskim Domu Spokojnej Starości w Ustroniu uroczystym obiadem świątecznym celebrowaliśmy Wigilię Narodzenia Pańskiego. Wszyscy seniorzy zebrali się tego dnia na odświętnie udekorowanej jadalni. Pani kierownik Ilona Niedoba wygłosiła krótką mowę powitalną, po czym za pomocą metaforycznej historii o zniszczonym mrowisku przybliżyła seniorom  istotę narodzin Jezusa i jego zbawczego dzieła dla ludzkości. Potem złożyła życzenia wszystkim mieszkańcom i personelowi. Następnie wszyscy obecni razem zaśpiewali kolędy „Przybieżeli do Betlejem pasterze” i „Gdy się Chrystus rodzi”. Po czym jeden z opiekunów pan Adam  podzielił się z obecnymi  świadectwem ze swojego życia o tym jak znalazł nadzieję dzięki Jezusowi i w jaki sposób osobista relacja jaką nawiązał z Bogiem odmieniła jego życie.   Na obiad podano dwie zupy barszcz czerwony z krokietem i zupę grzybową, a na drugie danie ryby, tradycyjnego karpia i dorsza z sałatką jarzynową. Nie zabrakło i deseru, seniorzy w tym roku zostali poczęstowani makowcem, drobnymi ciasteczkami i kawą. Był to też czas składania życzeń i dzielenia się opłatkiem. Po obiedzie wręczono wszystkim mieszkańcom paczki, które jak wiadomo, przyniósł dla nich „ Aniołek”.   Kiedy już wszystkie emocje opadły nadszedł czas na wspólne kolędowanie, które trwało jeszcze bardzo, bardzo długo. Potem seniorzy w przemiłej atmosferze rozeszli się do swoich pokoi.

Mikołajki 2021

 Dnia 06.12.2021r. dla mieszkańców Miejskiego Domu Spokojnej Starości w Ustroniu zorganizowano quiz wiedzy o tradycjach mikołajkowych, podczas zabawy seniorów odwiedził Mikołaj z prezentami. Seniorzy, aby otrzymać prezent mieli zaśpiewać wybraną przez siebie piosenkę lub odpowiedzieć na pytanie z quizu. Zabawy, żartów i śmiechu było przy tym co niemiara. Wszyscy domownicy z tej okazji otrzymali również słodki poczęstunek i ciasto.

Nabożeństwa

 Luzujemy obostrzenia, mieszkańcy na długo wyczekiwanej uroczystości pierwszej mszy katolickiej i ewangelickiej od czasu wprowadzenia obostrzeń związanych z pandemią Covid-19.

Urodziny miesiąca

Dnia 14.06.2021 r. w naszym domu obchodziliśmy urodziny miesiąca. W tym miesiącu swoje urodziny świętowali pan Władysław , który skończył 82 lata i pani Irena , która obchodziła swoje 80-e urodziny.

Pani kierownik MDSS w Ustroniu Ilona Niedoba oraz kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Ustroniu pan Zdzisław Dziendziel złożyli solenizantom najserdeczniejsze życzenia i wręczyli im kwiaty. Pani Irena dodatkowo z racji okrągłej rocznicy urodzin obdarowała upominkowy koszem ze smakołykami. Pan Zdzisław Dziędziel odczytał i wręczył jej również życzenia przekazane od Burmistrza miasta Ustroń. Wszyscy mieszkańcy oraz personel MDSS-u zostali poczęstowani z tej okazji pysznym ciastem i kawą.

Bal karnawałowy 2021 w MDSS

 W czwartek 11.02.2021 r. w Miejskim Domu Spokojnej Starości w Ustroniu odbył się tradycyjny bal ostatkowy dla mieszkańców. Na ogół imprezy tego typu w naszym domu są prowadzone przez muzyków z zewnątrz, jednak w tym roku z uwagi na pandemię Covid-19 było to niemożliwe. Pracownicy placówki dołożyli jednak wszelkich starań, aby impreza się udała i muszę powiedzieć, że doskonale się bawiliśmy. 

    Bal rozpoczął się nietypowo jak na bale o godzinie 10.00 po śniadaniu. Najpierw panie prowadzące przypięły wszystkim mieszkańcom kotyliony, a potem rozdały nam maski karnawałowe i różne śmieszne rekwizyty, aby każdy mógł się przebrać. Robiliśmy zabawne zdjęcia w tych przebraniach, było przy tym sporo śmiechu. Po zdjęciach włączono muzykę i bal zaczął się na dobre. Imprezę taneczną rozpoczęła zabawa w której mieszkańcy tańczyli w parach, trzymając balonik między czołami. Wygrała para, której udało się utrzymać balonik najdłużej.  Kolejną konkurencją było zjedzenie jak najszybciej pączka, zawieszonego na sznurku, bez użycia rąk. Następnie, pokazany był mieszkańcom rysunek osiołka bez ogonka, rysunek przesuwany był przed mieszkańcami, których zadaniem było przyczepienie ogonka pinezką do osiołka. Ponieważ osoba przyczepiająca ogon miała zawiązane oczy, ogonek bywał przyczepiany do osiołka w różnych nietypowych miejscach np. na brzuchu, na głowie itp. Było z tego powodu dużo śmiechu. W międzyczasie były tańce parami i zabawa w pociąg. Śpiewaliśmy też wspólnie piosenki. Niektórzy mieszkańcy, śpiewali do mikrofonu. 

    Imprezę zakończyliśmy obiadem.  Jako że bal wypadł akurat w tłusty czwartek, każdy mieszkaniec został również poczęstowany z tej okazji pączkiem. Ogólnie imprezę uważam za bardzo udaną.                                                                                      Julianna 

25 Lecie MDSS

Wigilia 2022

Wycieczki

Dnia 15.09.2021r. grupa mieszkańców MDSS wraz z opiekunami odwiedziła, dwa ustrońskie muzea, a mianowicie Muzeum motocykli Rdzawe Diamenty oraz niedawno otwarty Dworzec Dobrych Myśli Bruna Zielonki. 

Najpierw wstąpiliśmy do Muzeum motocykli, w którym nasi mieszkańcy mieli okazję obejrzeć imponującą kolekcję starych motocykli o których niesamowite historie opowiadał im pasjonat staroci i właściciel muzeum Remigiusz Dancewicz.  

Następnie udaliśmy się nieopodal na „Dworzec”, aby zobaczyć nietypową liczącą 11 tys. egzemplarzy kolekcję misiów. Zanim jednak zwiedziliśmy wystawę seniorzy spróbowali specjałów dworcowej kawiarenki, tradycyjnie każdy z mieszkańców zamówił sobie kawę i ciastko.  Już w kawiarence przywitał nas  właściciel kolekcji i zaczął z zapałem opowiedzieć nam o tym jak narodziła się pasja zbierania misiów i pomysł na znalezienie im miejsca stałego pobytu na zabytkowym ustrońskim dworcu. Potem oprowadzając nas po kolekcji przybliżył nam historię poszczególnych zabawek. Seniorzy byli bardzo zadowoleni z wycieczki.

Dwie wycieczki do Cieszyna

Dnia 11.08 2021r. i 08.09.2021r. miały miejsce wycieczki mieszkańców MDSS w Ustroniu do Cieszyna. Najpierw odwiedziliśmy wzgórze zamkowe. Seniorzy mieli okazję zobaczyć budynek cieszyńskiej Szkoły Muzycznej, Wieżę Piastowską, Rotundę pw. św. Mikołaja oraz inne ruiny i pozostałości Zamku Piastów. Ze wzgórza udaliśmy się na krótką przejażdżkę w okolice dworca, aby nasi podopieczni mogli zobaczyć zmiany w architekturze i zabudowaniach Cieszyna. Potem pojechaliśmy dalej na cieszyński rynek. Naszą pierwszą wycieczkę zakończyliśmy kawą i ciastem w „Caffe Muzeum”, kawiarni zlokalizowanej tuż obok Parku Pokoju. Podczas drugich odwiedzin Cieszyna wybór padł na „Caffe Arkady”. Seniorzy usiedli w zewnętrznym ogródku lokalu, skąd popijając mrożoną kawę z lodami, mogli podziwiać cieszyński rynek. Mieszkańcom wycieczka bardzo się podobała i cieszyli się, że znów dane im było zobaczyć dawno nieodwiedzane miejsca.

Wycieczka do Wisły

Dnia 09.07.2021r. odbyła się wycieczka mieszkańców MDSS w Ustroniu do Wisły. W wyjeździe wzięli udział panowie: Józef i Stanisław oraz panie: Anna , Cecylia , Edyta, Julianna i Genowefa. Seniorzy przespacerowali się przez główny deptak w centrum Wisły. Mogli oglądać stragany obwoźnych sprzedawców i podziwiać ich rękodzieło. Po spacerku, udaliśmy się do kawiarni „Wiślański ogród”  na lody rzemieślnicze.  Nieopodal, wstąpiliśmy również do budynku w którym znajduje się rzeźba z białej czekolady przedstawiająca Adama Małysza. Tym akcentem, zakończyliśmy swój pobyt w Wiśle. Zadowoleni seniorzy w dobrych nastrojach wrócili do domu.

Druga wycieczka do Wisły Dnia 04.08.2021r. Miał miejsce wyjazd naszych mieszkańców do Wisły. Uczestnikami wycieczki tym razem byli: pani Janina, pan Franciszek, pan Andrzej, pan Józef, pan Karol , pan Józef  i pan Otton . Na miejscu seniorzy spacerowali po wiślańskim parku, podziwiali amfiteatr i nowy basen miejski, a na koniec wypili kawę i zjedli lody rzemieślnicze na rynku w kawiarni „Wiślański ogród”.Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu i w dobrym nastroju wrócili do domu.

Wycieczka objazdowa po Ustroniu Równica-Jaszowiec

Dnia 9.11.2020 r. odbyła się wycieczka objazdowa po Ustroniu w której wzięli udział nasi mieszkańcy,  Panie: Anna , Helena  i Barbara  oraz Panowie: Józef , Franciszek  i Władysław . Mieszkańcy byli bardzo zadowoleni z tego, że choć w takiej formie mogą wyjść z domu i zobaczyć znane i lubiane przez nich miejsca w Ustroniu.

Wycieczka objazdowa po Ustroniu Równica-Jaszowiec- Dobka

Dnia 12.11.2020 r. odbyła się kolejna wycieczka objazdowa po Ustroniu w tej wycieczce wzięli udział Pani Edyta , Pani Teresa , Pani Zdzisława 

Wycieczka objazdowa Brenna- Skoczów -Hermanice 

Dnia 13.11.2020 r. odbyła się wycieczka objazdowa po Brennej, Skoczowie i Hermanicach mieszkańcy mieli okazję zobaczyć dawno nie odwiedzane przez siebie miejsca w których kiedyś często bywali. W wycieczce wzięli udział  Pan Józef , Pan Władysław , Pani Edyta, Pani Helena  i Pani Krystyna .

Dnia 16.06.2021r. odbyła się wycieczka mieszkańców naszego domu do Tężni solankowej w Dębowcu w której udział wzięli: pan Józef , pan Józef , pan Stanisław , pani Julianna , pani Edyta , pani Maria  i pani Ania. Seniorzy skorzystali z uzdrowiskowego wpływu solanki spacerując i wypoczywając w tężni. Potem wspólnie udaliśmy się do cukierni nieopodal, gdzie wszyscy zamówili sobie pyszne desery i kawę.

Dnia 26.05.2021r. odbyła się wycieczka mieszkańców do Jaworzynki. Seniorzy podziwiali piękne, okoliczne, górskie widoki, mieli też okazję pospacerować po okolicy. Pojechaliśmy też zobaczyć miejsce tzw. trój-styku, gdyż Jaworzynka leży na styku trzech państw Polski, Czech i Słowacji. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do cukierni „Janeczka” w Wiśle, gdzie nasi podopieczni mogli zamówić sobie kawę i ciastko. Mieszkańcy byli bardzo zadowoleni z wycieczki.

Prace Mieszkańców

Z życia mieszkańców

Czas Seniora w MDSS

Usługi bytowe, opiekuńcze i wspomagające.

W ciągu dnia nasi mieszkańcy dowolnie dysponują swoim czasem. Mogą swobodnie korzystać ze wspólnej jadalni, która miedzy posiłkami pełni rolę świetlicy jest również miejscem imprez. Do seniorów dyspozycji pozostaje także kawiarnia w której można przyjmować gości oraz ogród letni i oranżeria.  Nad zdrowiem fizycznym i psychicznym mieszkańców czuwa lekarz, pielęgniarki, opiekunki, fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, psycholog oraz pracownik socjalny. 

Terapia zajęciowa

W pracowni terapii zajęciowej prowadzone są zajęcia z arteterapii, ergoterapii, biblioterapii, ludoterapii, grafoterapii, hortiterapii,  muzykoterapii i filmoterapii. Seniorzy wykonują rożne prace manualne. Tematy prac związane są ze świętami roku kościelnego, porami roku oraz innymi uroczystościami. Na wy stawach, jak i w całym Domu, możemy podziwiać wykonane przez mieszkańców w różnych technikach prace; obrazy, ceramikę, kwiaty z bibuły, kartki świąteczne, obrazki haftowane, zawieszki, wieńce, stroiki i ozdoby świąteczne. Prace mieszkańców są wystawiane w Muzeum w Ustroniu oraz na terenie innych domów.

Rehabilitacja

Wydarzenia

Sylwester 2022

.

Wigilia 2022

.

Kiermasz w Czechach 2022

Świąteczny czas w MDSSie zaczyna się na długo przed świętami. Szczególnie w pracowni terapii zajęciowej w której już od października pachnie choinką najpierw za sprawą wiązanek, które nasi mieszkańcy przygotowują na Dzień Wszystkich Świętych, a zaraz potem stroików świątecznych oraz kartek i innych dekoracji, wykonywanych jak co roku z okazji Bożego Narodzenia. W tym roku, dodatkowo również, znów mieliśmy okazję przygotować dekoracje na kiermasz świąteczny w Czechach. Wydarzenie to, którego organizatorem jest Centrum Socjalnych Sluzeb z Czeskiego Cieszyna, zawieszono na trzy lata i nie mogło się ono odbywać ze względu na obostrzenia związane z pandemią Covid-19. Tym bardziej uszczęśliwiła nas możliwość zaprezentowania po tak długim czasie rękodzieła naszych seniorów na tej imprezie. Samo przygotowanie stoisk do kiermaszu miało miejsce 23 listopada natomiast jego oficjalne otwarcie dzień później. 24 listopada pani dyrektor placówki  w uroczysty sposób przywitała wszystkich gości, a następnie zaprosiła zebranych na przedstawienie o charakterze świątecznym, przygotowane przez terapeutów i mieszkańców ośrodka, a zaraz po nim, na koncert znanego Czeskiego muzyka rockowego Petera. Oba występy odebrane zostały bardzo pozytywnie. Po nich w dobrym nastroju wszyscy zebrani zostali zaproszeni na kiermasz, który zakończył się dopiero następnego dnia wieczorem. Wydarzenie to wpłynęło na nas bardzo pozytywnie. Poza oczywistą możliwością zapoznania się z twórczością podopiecznych z pozostałych placówek pozwoliło nam ono nabrać szerszej perspektywy, głownie dzięki wymianie poglądów i spostrzeżeń dotyczących naszej pracy i związanych z nią wyzwań. Widząc, zainteresowanie swoją pracą osób z zewnątrz, seniorzy zyskali większą pewność siebie i zapał twórczy, a placówki biorące udział w wydarzeniu w końcu miały możliwość integracji. Przedświąteczny czas trwa u nas nadal w najlepsze. Ostatnio jak co roku, odwiedził nas Mikołaj z workiem pełnym prezentów dla seniorów. Tymczasem nasi mieszkańcy w dalszym ciągu aktywnie spędzają czas przyozdabiając swoje pokoje własnoręcznie wykonanymi stroikami, choineczkami, bombkami, nie brakuje też u nas wspólnego kolędowania, świątecznych quizów i zabaw, słowem radości z tego, że idą święta.

Otwarcie sezonu uzdrowiskowego 2022

Dnia 17.06.2022 r. miało miejsce otwarcie sezonu uzdrowiskowego w Ustroniu, które rozpoczęło się pochodem o godz.14, który to wyruszył spod sanatorom „Równica” prowadzony przez Orkiestrę z Kalet, aż pod sceną ustrońskiego amfiteatru. W uroczystym przejściu wzięli udział przedstawiciele władz naszego miasta, przedstawiciele sanatoriów, domów wypoczynkowych i hoteli, prezesi i dyrektorzy, delegacje zagraniczne, a także mieszkańcy, dzieci i młodzież z lokalnych szkól i przedszkoli oraz my mieszkańcy i personel MDSS w Ustroniu. Z racji uroczystości tak samo jak w latach poprzednich mieliśmy okazję zaprezentować twórczość naszych mieszkańców na stoisku z rękodziełem, które rozstawione było tuż obok wejścia do amfiteatru. Dzięki temu bardzo dużo ludzi mogło zapoznać się z pracami naszych podopiecznych, ale również poprzez rozmowy z personelem lepiej poznać ogólny charakter naszej placówki. Zainteresowanie wyrobami jak i samym ośrodkiem było naprawdę duże. Sporo starszych osób pytało nas czy jest możliwość uczestniczenia w dziennych zajęciach terapeutycznych. Również nasi mieszkańcy z dumą oglądali wystawę, rozmawiając o tym co kto zrobił i co jak wygląda. Dla naszych podopiecznych był to czas niezapomnianych wrażeń.

25 Lecie MDSS

Dnia 09.06.2022 r. w ustrońskim Miejskim Domu Kultury Prażakówka odbył się jubileusz 25-lecia działalności Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Ustroniu. Świętowali przybyli mieszkańcy placówki ich opiekunowie oraz przedstawiciele władz, sponsorzy i delegacje z zaprzyjaźnionych placówek. Uroczystość rozpoczęła i poprowadziła pani Sekretarz Rady Miasta Ustroń za co jesteśmy jej niezmiernie wdzięczni. Prowadząca najpierw na scenę poprosiła panią Dyrektor MDSS w Ustroniu,  która to przywitała wszystkich zebranych gości oraz podziękowała im za przybycie. Kolejno zapraszano do przodu osoby, które wniosły swój wkład w powstanie placówki oraz przyczyniły się do jej prawidłowego funkcjonowania, każda z nich w podziękowaniu otrzymała kwiaty i upominki ceramiczne, własnoręcznie wykonane przez mieszkańców domu. Wspominano minione lata i niektóre decyzje władz dotyczące pracy ośrodka. Podkreślono rolę i potrzebę istnienia Miejskiego Domu Pomocy Społecznej dla ustroniaków. Uhonorowani zostali również mieszkańcy najstarsi oraz podopieczni i pracownicy z najdłuższym stażem pobytu w placówce. Nie zapomniano również wyróżnić osób, które już odeszły, w akcie podziękowania za pracę na rzecz ośrodka w przed dzień uroczystości złożono kwiaty na grobie poprzedniej Kierownik MDSS. Po części oficjalnej zaproszono gości na obiad, a po obiedzie na zachwycający i imponujący w swoich rozmiarach tort. Kiedy wszyscy już się posilili, nadszedł czas na cześć artystyczną programu. Zaproszono gości do obejrzenia wystawy z rękodziełem mieszkańców oraz na prezentację filmu będącego przekrojowym podsumowaniem wydarzeń z życia domu w minionym 25- leciu. Ukoronowanie uroczystości stanowił występ Estrady Ludowej Czantoria. W tym miejscu chcieliśmy bardzo podziękować artystom, który zgodzili się uświetnić nasz jubileusz swoim występem. Serdecznie dziękujemy również za obecność zaproszonym gościom. Jesteśmy wszystkim bardzo wdzięczni  za to, że zechcieliście poświecić nam swój czas i dzielić z nami ten jakże ważny dla nas dzień. Nasze wrażenia i odbiór całej uroczystości są bardzo pozytywne, podobało nam się- mówią mieszkańcy, a co najbardziej- no wszystko, występ „ Czantori” i obiad- wszystko, podsumowują.

Dzień Babci i Dziadka

Dnia 21 stycznia przypada Dzień Babci, a następnego dnia, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Z tej okazji babcie i dziadkowie z Domu Opieki spędzali czas na wesoło, przy różnego rodzaju zawodach i zabawach. Było więc rzucanie woreczkami z grochem do celu tzn. do kosza oraz rzucanie piłeczkami do tarczy. Piłeczki przyczepiały się do tarczy oznakowanej cyframi i po zliczeniu cyfr ustalono miejsce zajęte przez poszczególnych graczy. Następnie zorganizowano zabawę ze sznurkiem. Najpierw uczestnicy zabawy wylosowali pytania. Następnie pani Ania- terapeutka, przeczytała pierwsze pytanie: „ Najzabawniejsze zdarzenie z mojego życia, które pamiętam to…”. Po tym jak odpowiedziała, pytała kolejno o to samo uczestników, gdy wypowiedziała się ostatnia osoba, Ania odrzuciła sznurek do kolejnej, która to przeczytała
następne pytanie, tym razem było to :„ Jaka jest twoja ulubiona piosenka” i dalej uczestnicy kolejno odpowiadali, a niektórzy i śpiewali. Zabawy i śmiechu było przy tym co niemiara. Tak długo przerzucano sznurek oraz czytano pytania, aż wszyscy przeczytali te, wylosowane przez siebie. W końcu ze sznurka powstała tak jakby pajęcza sieć, którą na kolejno trzeba było „rozplątać”. W tym celu musieliśmy odrzucić sznurek do osoby z którą łączyła nas nić. Osoba która łapała włóczkę zwijała ją i miała przypomnieć sobie coś czego dowiedziała się podczas zabawy o kimś od kogo ją złapała. Po zabawach wszyscy mieszkańcy zostali poczęstowani kawą i ciastem. Pani kierownik Ilona Niedoba złożyła mieszkańcom życzenia z okazji ich święta oraz wręczyła wszystkim słodki upominkiem, a Pani Anna odczytała zabawny tekst, na który składały się odpowiedzi dzieci, na pytanie: Kim według ciebie jest babcia? Na zakończenie mieszkańcy zostali obdarowani laurkami, które specjalnie dla nich wykonali pierwszoklasiści z klasy 1B ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Ustroniu.

2021 Bal Karnawałowy 2022

2021 Wręczanie mieszkańcom kartek i Wigilia

  Dnia 21.12.2021r. w Miejskim Domu Spokojnej Starości w Ustroniu uroczystym obiadem świątecznym celebrowaliśmy Wigilię Narodzenia Pańskiego. Wszyscy seniorzy zebrali się tego dnia na odświętnie udekorowanej jadalni. Pani kierownik Ilona Niedoba wygłosiła krótką mowę powitalną, po czym za pomocą metaforycznej historii o zniszczonym mrowisku przybliżyła seniorom  istotę narodzin Jezusa i jego zbawczego dzieła dla ludzkości. Potem złożyła życzenia wszystkim mieszkańcom i personelowi. Następnie wszyscy obecni razem zaśpiewali kolędy „Przybieżeli do Betlejem pasterze” i „Gdy się Chrystus rodzi”. Po czym jeden z opiekunów pan Adam  podzielił się z obecnymi  świadectwem ze swojego życia o tym jak znalazł nadzieję dzięki Jezusowi i w jaki sposób osobista relacja jaką nawiązał z Bogiem odmieniła jego życie.   Na obiad podano dwie zupy barszcz czerwony z krokietem i zupę grzybową, a na drugie danie ryby, tradycyjnego karpia i dorsza z sałatką jarzynową. Nie zabrakło i deseru, seniorzy w tym roku zostali poczęstowani makowcem, drobnymi ciasteczkami i kawą. Był to też czas składania życzeń i dzielenia się opłatkiem. Po obiedzie wręczono wszystkim mieszkańcom paczki, które jak wiadomo, przyniósł dla nich „ Aniołek”.   Kiedy już wszystkie emocje opadły nadszedł czas na wspólne kolędowanie, które trwało jeszcze bardzo, bardzo długo. Potem seniorzy w przemiłej atmosferze rozeszli się do swoich pokoi.

Mikołajki 2021

 Dnia 06.12.2021r. dla mieszkańców Miejskiego Domu Spokojnej Starości w Ustroniu zorganizowano quiz wiedzy o tradycjach mikołajkowych, podczas zabawy seniorów odwiedził Mikołaj z prezentami. Seniorzy, aby otrzymać prezent mieli zaśpiewać wybraną przez siebie piosenkę lub odpowiedzieć na pytanie z quizu. Zabawy, żartów i śmiechu było przy tym co niemiara. Wszyscy domownicy z tej okazji otrzymali również słodki poczęstunek i ciasto.

Nabożeństwa

 Luzujemy obostrzenia, mieszkańcy na długo wyczekiwanej uroczystości pierwszej mszy katolickiej i ewangelickiej od czasu wprowadzenia obostrzeń związanych z pandemią Covid-19.

Urodziny miesiąca

Dnia 14.06.2021 r. w naszym domu obchodziliśmy urodziny miesiąca. W tym miesiącu swoje urodziny świętowali pan Władysław , który skończył 82 lata i pani Irena , która obchodziła swoje 80-e urodziny.

Pani kierownik MDSS w Ustroniu Ilona Niedoba oraz kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Ustroniu pan Zdzisław Dziendziel złożyli solenizantom najserdeczniejsze życzenia i wręczyli im kwiaty. Pani Irena dodatkowo z racji okrągłej rocznicy urodzin obdarowała upominkowy koszem ze smakołykami. Pan Zdzisław Dziędziel odczytał i wręczył jej również życzenia przekazane od Burmistrza miasta Ustroń. Wszyscy mieszkańcy oraz personel MDSS-u zostali poczęstowani z tej okazji pysznym ciastem i kawą.

Bal karnawałowy 2021 w MDSS

 W czwartek 11.02.2021 r. w Miejskim Domu Spokojnej Starości w Ustroniu odbył się tradycyjny bal ostatkowy dla mieszkańców. Na ogół imprezy tego typu w naszym domu są prowadzone przez muzyków z zewnątrz, jednak w tym roku z uwagi na pandemię Covid-19 było to niemożliwe. Pracownicy placówki dołożyli jednak wszelkich starań, aby impreza się udała i muszę powiedzieć, że doskonale się bawiliśmy. 

    Bal rozpoczął się nietypowo jak na bale o godzinie 10.00 po śniadaniu. Najpierw panie prowadzące przypięły wszystkim mieszkańcom kotyliony, a potem rozdały nam maski karnawałowe i różne śmieszne rekwizyty, aby każdy mógł się przebrać. Robiliśmy zabawne zdjęcia w tych przebraniach, było przy tym sporo śmiechu. Po zdjęciach włączono muzykę i bal zaczął się na dobre. Imprezę taneczną rozpoczęła zabawa w której mieszkańcy tańczyli w parach, trzymając balonik między czołami. Wygrała para, której udało się utrzymać balonik najdłużej.  Kolejną konkurencją było zjedzenie jak najszybciej pączka, zawieszonego na sznurku, bez użycia rąk. Następnie, pokazany był mieszkańcom rysunek osiołka bez ogonka, rysunek przesuwany był przed mieszkańcami, których zadaniem było przyczepienie ogonka pinezką do osiołka. Ponieważ osoba przyczepiająca ogon miała zawiązane oczy, ogonek bywał przyczepiany do osiołka w różnych nietypowych miejscach np. na brzuchu, na głowie itp. Było z tego powodu dużo śmiechu. W międzyczasie były tańce parami i zabawa w pociąg. Śpiewaliśmy też wspólnie piosenki. Niektórzy mieszkańcy, śpiewali do mikrofonu. 

    Imprezę zakończyliśmy obiadem.  Jako że bal wypadł akurat w tłusty czwartek, każdy mieszkaniec został również poczęstowany z tej okazji pączkiem. Ogólnie imprezę uważam za bardzo udaną.                                                                                      Julianna 

Wycieczki

Dnia 15.09.2021r. grupa mieszkańców MDSS wraz z opiekunami odwiedziła, dwa ustrońskie muzea, a mianowicie Muzeum motocykli Rdzawe Diamenty oraz niedawno otwarty Dworzec Dobrych Myśli Bruna Zielonki. 

Najpierw wstąpiliśmy do Muzeum motocykli, w którym nasi mieszkańcy mieli okazję obejrzeć imponującą kolekcję starych motocykli o których niesamowite historie opowiadał im pasjonat staroci i właściciel muzeum Remigiusz Dancewicz.  

Następnie udaliśmy się nieopodal na „Dworzec”, aby zobaczyć nietypową liczącą 11 tys. egzemplarzy kolekcję misiów. Zanim jednak zwiedziliśmy wystawę seniorzy spróbowali specjałów dworcowej kawiarenki, tradycyjnie każdy z mieszkańców zamówił sobie kawę i ciastko.  Już w kawiarence przywitał nas  właściciel kolekcji i zaczął z zapałem opowiedzieć nam o tym jak narodziła się pasja zbierania misiów i pomysł na znalezienie im miejsca stałego pobytu na zabytkowym ustrońskim dworcu. Potem oprowadzając nas po kolekcji przybliżył nam historię poszczególnych zabawek. Seniorzy byli bardzo zadowoleni z wycieczki.

Dwie wycieczki do Cieszyna

Dnia 11.08 2021r. i 08.09.2021r. miały miejsce wycieczki mieszkańców MDSS w Ustroniu do Cieszyna. Najpierw odwiedziliśmy wzgórze zamkowe. Seniorzy mieli okazję zobaczyć budynek cieszyńskiej Szkoły Muzycznej, Wieżę Piastowską, Rotundę pw. św. Mikołaja oraz inne ruiny i pozostałości Zamku Piastów. Ze wzgórza udaliśmy się na krótką przejażdżkę w okolice dworca, aby nasi podopieczni mogli zobaczyć zmiany w architekturze i zabudowaniach Cieszyna. Potem pojechaliśmy dalej na cieszyński rynek. Naszą pierwszą wycieczkę zakończyliśmy kawą i ciastem w „Caffe Muzeum”, kawiarni zlokalizowanej tuż obok Parku Pokoju. Podczas drugich odwiedzin Cieszyna wybór padł na „Caffe Arkady”. Seniorzy usiedli w zewnętrznym ogródku lokalu, skąd popijając mrożoną kawę z lodami, mogli podziwiać cieszyński rynek. Mieszkańcom wycieczka bardzo się podobała i cieszyli się, że znów dane im było zobaczyć dawno nieodwiedzane miejsca.

Wycieczka do Wisły

Dnia 09.07.2021r. odbyła się wycieczka mieszkańców MDSS w Ustroniu do Wisły. W wyjeździe wzięli udział panowie: Józef i Stanisław oraz panie: Anna , Cecylia , Edyta, Julianna i Genowefa. Seniorzy przespacerowali się przez główny deptak w centrum Wisły. Mogli oglądać stragany obwoźnych sprzedawców i podziwiać ich rękodzieło. Po spacerku, udaliśmy się do kawiarni „Wiślański ogród”  na lody rzemieślnicze.  Nieopodal, wstąpiliśmy również do budynku w którym znajduje się rzeźba z białej czekolady przedstawiająca Adama Małysza. Tym akcentem, zakończyliśmy swój pobyt w Wiśle. Zadowoleni seniorzy w dobrych nastrojach wrócili do domu.

Druga wycieczka do Wisły Dnia 04.08.2021r. Miał miejsce wyjazd naszych mieszkańców do Wisły. Uczestnikami wycieczki tym razem byli: pani Janina, pan Franciszek, pan Andrzej, pan Józef, pan Karol , pan Józef  i pan Otton . Na miejscu seniorzy spacerowali po wiślańskim parku, podziwiali amfiteatr i nowy basen miejski, a na koniec wypili kawę i zjedli lody rzemieślnicze na rynku w kawiarni „Wiślański ogród”.Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu i w dobrym nastroju wrócili do domu.

Wycieczka objazdowa po Ustroniu Równica-Jaszowiec

Dnia 9.11.2020 r. odbyła się wycieczka objazdowa po Ustroniu w której wzięli udział nasi mieszkańcy,  Panie: Anna , Helena  i Barbara  oraz Panowie: Józef , Franciszek  i Władysław . Mieszkańcy byli bardzo zadowoleni z tego, że choć w takiej formie mogą wyjść z domu i zobaczyć znane i lubiane przez nich miejsca w Ustroniu.

Wycieczka objazdowa po Ustroniu Równica-Jaszowiec- Dobka

Dnia 12.11.2020 r. odbyła się kolejna wycieczka objazdowa po Ustroniu w tej wycieczce wzięli udział Pani Edyta , Pani Teresa , Pani Zdzisława 

Wycieczka objazdowa Brenna- Skoczów -Hermanice 

Dnia 13.11.2020 r. odbyła się wycieczka objazdowa po Brennej, Skoczowie i Hermanicach mieszkańcy mieli okazję zobaczyć dawno nie odwiedzane przez siebie miejsca w których kiedyś często bywali. W wycieczce wzięli udział  Pan Józef , Pan Władysław , Pani Edyta, Pani Helena  i Pani Krystyna .

Dnia 16.06.2021r. odbyła się wycieczka mieszkańców naszego domu do Tężni solankowej w Dębowcu w której udział wzięli: pan Józef , pan Józef , pan Stanisław , pani Julianna , pani Edyta , pani Maria  i pani Ania. Seniorzy skorzystali z uzdrowiskowego wpływu solanki spacerując i wypoczywając w tężni. Potem wspólnie udaliśmy się do cukierni nieopodal, gdzie wszyscy zamówili sobie pyszne desery i kawę.

Dnia 26.05.2021r. odbyła się wycieczka mieszkańców do Jaworzynki. Seniorzy podziwiali piękne, okoliczne, górskie widoki, mieli też okazję pospacerować po okolicy. Pojechaliśmy też zobaczyć miejsce tzw. trój-styku, gdyż Jaworzynka leży na styku trzech państw Polski, Czech i Słowacji. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do cukierni „Janeczka” w Wiśle, gdzie nasi podopieczni mogli zamówić sobie kawę i ciastko. Mieszkańcy byli bardzo zadowoleni z wycieczki.

Prace Mieszkańców

Z życia mieszkańców

Czas Seniora w MDSS

Usługi bytowe, opiekuńcze i wspomagające.

W naszym domu życie toczy się według ustalonego porządku dnia związanego z czynnościami higienicznymi, posiłkami oraz rehabilitacją i terapią seniorów. W czasie wolnym mieszkańcy mogą swobodnie korzystać ze wspólnej jadalni, która miedzy posiłkami pełni rolę świetlicy oraz jest miejscem imprez i wydarzeń o charakterze kulturalnym. Do ich dyspozycji pozostaje także kawiarnia w której można przyjmować gości oraz ogród letni i oranżeria.  Nad zdrowiem fizycznym i psychicznym mieszkańców czuwa lekarz, pielęgniarki, opiekunki, fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, psycholog oraz pracownik socjalny. 

Terapia zajęciowa

W pracowni terapii zajęciowej prowadzone są zajęcia z arteterapii, ergoterapii, biblioterapii, ludoterapii, grafoterapii, hortiterapii,  muzykoterapii i filmoterapii. Seniorzy wykonują rożne prace manualne. Tematy prac związane są ze świętami roku kościelnego, porami roku oraz innymi uroczystościami. Na wy stawach, jak i w całym Domu, możemy podziwiać wykonane przez mieszkańców w różnych technikach prace; obrazy, ceramikę, kwiaty z bibuły, kartki świąteczne, obrazki haftowane, zawieszki, wieńce, stroiki i ozdoby świąteczne. Prace mieszkańców są wystawiane w Muzeum w Ustroniu oraz na terenie innych domów.

Rehabilitacja

Wydarzenia

Sylwester 2022

.

Wigilia 2022

.

Kiermasz w Czechach 2022

Świąteczny czas w MDSSie zaczyna się na długo przed świętami. Szczególnie w pracowni terapii zajęciowej w której już od października pachnie choinką najpierw za sprawą wiązanek, które nasi mieszkańcy przygotowują na Dzień Wszystkich Świętych, a zaraz potem stroików świątecznych oraz kartek i innych dekoracji, wykonywanych jak co roku z okazji Bożego Narodzenia. W tym roku, dodatkowo również, znów mieliśmy okazję przygotować dekoracje na kiermasz świąteczny w Czechach. Wydarzenie to, którego organizatorem jest Centrum Socjalnych Sluzeb z Czeskiego Cieszyna, zawieszono na trzy lata i nie mogło się ono odbywać ze względu na obostrzenia związane z pandemią Covid-19. Tym bardziej uszczęśliwiła nas możliwość zaprezentowania po tak długim czasie rękodzieła naszych seniorów na tej imprezie. Samo przygotowanie stoisk do kiermaszu miało miejsce 23 listopada natomiast jego oficjalne otwarcie dzień później. 24 listopada pani dyrektor placówki  w uroczysty sposób przywitała wszystkich gości, a następnie zaprosiła zebranych na przedstawienie o charakterze świątecznym, przygotowane przez terapeutów i mieszkańców ośrodka, a zaraz po nim, na koncert znanego Czeskiego muzyka rockowego Petera. Oba występy odebrane zostały bardzo pozytywnie. Po nich w dobrym nastroju wszyscy zebrani zostali zaproszeni na kiermasz, który zakończył się dopiero następnego dnia wieczorem. Wydarzenie to wpłynęło na nas bardzo pozytywnie. Poza oczywistą możliwością zapoznania się z twórczością podopiecznych z pozostałych placówek pozwoliło nam ono nabrać szerszej perspektywy, głownie dzięki wymianie poglądów i spostrzeżeń dotyczących naszej pracy i związanych z nią wyzwań. Widząc, zainteresowanie swoją pracą osób z zewnątrz, seniorzy zyskali większą pewność siebie i zapał twórczy, a placówki biorące udział w wydarzeniu w końcu miały możliwość integracji. Przedświąteczny czas trwa u nas nadal w najlepsze. Ostatnio jak co roku, odwiedził nas Mikołaj z workiem pełnym prezentów dla seniorów. Tymczasem nasi mieszkańcy w dalszym ciągu aktywnie spędzają czas przyozdabiając swoje pokoje własnoręcznie wykonanymi stroikami, choineczkami, bombkami, nie brakuje też u nas wspólnego kolędowania, świątecznych quizów i zabaw, słowem radości z tego, że idą święta.

Otwarcie sezonu uzdrowiskowego 2022

Dnia 17.06.2022 r. miało miejsce otwarcie sezonu uzdrowiskowego w Ustroniu, które rozpoczęło się pochodem o godz.14, który to wyruszył spod sanatorom „Równica” prowadzony przez Orkiestrę z Kalet, aż pod sceną ustrońskiego amfiteatru. W uroczystym przejściu wzięli udział przedstawiciele władz naszego miasta, przedstawiciele sanatoriów, domów wypoczynkowych i hoteli, prezesi i dyrektorzy, delegacje zagraniczne, a także mieszkańcy, dzieci i młodzież z lokalnych szkól i przedszkoli oraz my mieszkańcy i personel MDSS w Ustroniu. Z racji uroczystości tak samo jak w latach poprzednich mieliśmy okazję zaprezentować twórczość naszych mieszkańców na stoisku z rękodziełem, które rozstawione było tuż obok wejścia do amfiteatru. Dzięki temu bardzo dużo ludzi mogło zapoznać się z pracami naszych podopiecznych, ale również poprzez rozmowy z personelem lepiej poznać ogólny charakter naszej placówki. Zainteresowanie wyrobami jak i samym ośrodkiem było naprawdę duże. Sporo starszych osób pytało nas czy jest możliwość uczestniczenia w dziennych zajęciach terapeutycznych. Również nasi mieszkańcy z dumą oglądali wystawę, rozmawiając o tym co kto zrobił i co jak wygląda. Dla naszych podopiecznych był to czas niezapomnianych wrażeń.

25 Lecie MDSS

Dnia 09.06.2022 r. w ustrońskim Miejskim Domu Kultury Prażakówka odbył się jubileusz 25-lecia działalności Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Ustroniu. Świętowali przybyli mieszkańcy placówki ich opiekunowie oraz przedstawiciele władz, sponsorzy i delegacje z zaprzyjaźnionych placówek. Uroczystość rozpoczęła i poprowadziła pani Sekretarz Rady Miasta Ustroń za co jesteśmy jej niezmiernie wdzięczni. Prowadząca najpierw na scenę poprosiła panią Dyrektor MDSS w Ustroniu,  która to przywitała wszystkich zebranych gości oraz podziękowała im za przybycie. Kolejno zapraszano do przodu osoby, które wniosły swój wkład w powstanie placówki oraz przyczyniły się do jej prawidłowego funkcjonowania, każda z nich w podziękowaniu otrzymała kwiaty i upominki ceramiczne, własnoręcznie wykonane przez mieszkańców domu. Wspominano minione lata i niektóre decyzje władz dotyczące pracy ośrodka. Podkreślono rolę i potrzebę istnienia Miejskiego Domu Pomocy Społecznej dla ustroniaków. Uhonorowani zostali również mieszkańcy najstarsi oraz podopieczni i pracownicy z najdłuższym stażem pobytu w placówce. Nie zapomniano również wyróżnić osób, które już odeszły, w akcie podziękowania za pracę na rzecz ośrodka w przed dzień uroczystości złożono kwiaty na grobie poprzedniej Kierownik MDSS. Po części oficjalnej zaproszono gości na obiad, a po obiedzie na zachwycający i imponujący w swoich rozmiarach tort. Kiedy wszyscy już się posilili, nadszedł czas na cześć artystyczną programu. Zaproszono gości do obejrzenia wystawy z rękodziełem mieszkańców oraz na prezentację filmu będącego przekrojowym podsumowaniem wydarzeń z życia domu w minionym 25- leciu. Ukoronowanie uroczystości stanowił występ Estrady Ludowej Czantoria. W tym miejscu chcieliśmy bardzo podziękować artystom, który zgodzili się uświetnić nasz jubileusz swoim występem. Serdecznie dziękujemy również za obecność zaproszonym gościom. Jesteśmy wszystkim bardzo wdzięczni  za to, że zechcieliście poświecić nam swój czas i dzielić z nami ten jakże ważny dla nas dzień. Nasze wrażenia i odbiór całej uroczystości są bardzo pozytywne, podobało nam się- mówią mieszkańcy, a co najbardziej- no wszystko, występ „ Czantori” i obiad- wszystko, podsumowują.

Dzień Babci i Dziadka

Dnia 21 stycznia przypada Dzień Babci, a następnego dnia, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Z tej okazji babcie i dziadkowie z Domu Opieki spędzali czas na wesoło, przy różnego rodzaju zawodach i zabawach. Było więc rzucanie woreczkami z grochem do celu tzn. do kosza oraz rzucanie piłeczkami do tarczy. Piłeczki przyczepiały się do tarczy oznakowanej cyframi i po zliczeniu cyfr ustalono miejsce zajęte przez poszczególnych graczy. Następnie zorganizowano zabawę ze sznurkiem. Najpierw uczestnicy zabawy wylosowali pytania. Następnie pani Ania- terapeutka, przeczytała pierwsze pytanie: „ Najzabawniejsze zdarzenie z mojego życia, które pamiętam to…”. Po tym jak odpowiedziała, pytała kolejno o to samo uczestników, gdy wypowiedziała się ostatnia osoba, Ania odrzuciła sznurek do kolejnej, która to przeczytała
następne pytanie, tym razem było to :„ Jaka jest twoja ulubiona piosenka” i dalej uczestnicy kolejno odpowiadali, a niektórzy i śpiewali. Zabawy i śmiechu było przy tym co niemiara. Tak długo przerzucano sznurek oraz czytano pytania, aż wszyscy przeczytali te, wylosowane przez siebie. W końcu ze sznurka powstała tak jakby pajęcza sieć, którą na kolejno trzeba było „rozplątać”. W tym celu musieliśmy odrzucić sznurek do osoby z którą łączyła nas nić. Osoba która łapała włóczkę zwijała ją i miała przypomnieć sobie coś czego dowiedziała się podczas zabawy o kimś od kogo ją złapała. Po zabawach wszyscy mieszkańcy zostali poczęstowani kawą i ciastem. Pani kierownik Ilona Niedoba złożyła mieszkańcom życzenia z okazji ich święta oraz wręczyła wszystkim słodki upominkiem, a Pani Anna odczytała zabawny tekst, na który składały się odpowiedzi dzieci, na pytanie: Kim według ciebie jest babcia? Na zakończenie mieszkańcy zostali obdarowani laurkami, które specjalnie dla nich wykonali pierwszoklasiści z klasy 1B ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Ustroniu.

2021 Bal Karnawałowy 2022

2021 Wręczanie mieszkańcom kartek i Wigilia

  Dnia 21.12.2021r. w Miejskim Domu Spokojnej Starości w Ustroniu uroczystym obiadem świątecznym celebrowaliśmy Wigilię Narodzenia Pańskiego. Wszyscy seniorzy zebrali się tego dnia na odświętnie udekorowanej jadalni. Pani kierownik Ilona Niedoba wygłosiła krótką mowę powitalną, po czym za pomocą metaforycznej historii o zniszczonym mrowisku przybliżyła seniorom  istotę narodzin Jezusa i jego zbawczego dzieła dla ludzkości. Potem złożyła życzenia wszystkim mieszkańcom i personelowi. Następnie wszyscy obecni razem zaśpiewali kolędy „Przybieżeli do Betlejem pasterze” i „Gdy się Chrystus rodzi”. Po czym jeden z opiekunów pan Adam  podzielił się z obecnymi  świadectwem ze swojego życia o tym jak znalazł nadzieję dzięki Jezusowi i w jaki sposób osobista relacja jaką nawiązał z Bogiem odmieniła jego życie.   Na obiad podano dwie zupy barszcz czerwony z krokietem i zupę grzybową, a na drugie danie ryby, tradycyjnego karpia i dorsza z sałatką jarzynową. Nie zabrakło i deseru, seniorzy w tym roku zostali poczęstowani makowcem, drobnymi ciasteczkami i kawą. Był to też czas składania życzeń i dzielenia się opłatkiem. Po obiedzie wręczono wszystkim mieszkańcom paczki, które jak wiadomo, przyniósł dla nich „ Aniołek”.   Kiedy już wszystkie emocje opadły nadszedł czas na wspólne kolędowanie, które trwało jeszcze bardzo, bardzo długo. Potem seniorzy w przemiłej atmosferze rozeszli się do swoich pokoi.

Mikołajki 2021

 Dnia 06.12.2021r. dla mieszkańców Miejskiego Domu Spokojnej Starości w Ustroniu zorganizowano quiz wiedzy o tradycjach mikołajkowych, podczas zabawy seniorów odwiedził Mikołaj z prezentami. Seniorzy, aby otrzymać prezent mieli zaśpiewać wybraną przez siebie piosenkę lub odpowiedzieć na pytanie z quizu. Zabawy, żartów i śmiechu było przy tym co niemiara. Wszyscy domownicy z tej okazji otrzymali również słodki poczęstunek i ciasto.

Nabożeństwa

 Luzujemy obostrzenia, mieszkańcy na długo wyczekiwanej uroczystości pierwszej mszy katolickiej i ewangelickiej od czasu wprowadzenia obostrzeń związanych z pandemią Covid-19.

Urodziny miesiąca

Dnia 14.06.2021 r. w naszym domu obchodziliśmy urodziny miesiąca. W tym miesiącu swoje urodziny świętowali pan Władysław , który skończył 82 lata i pani Irena , która obchodziła swoje 80-e urodziny.

Pani kierownik MDSS w Ustroniu Ilona Niedoba oraz kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Ustroniu pan Zdzisław Dziendziel złożyli solenizantom najserdeczniejsze życzenia i wręczyli im kwiaty. Pani Irena dodatkowo z racji okrągłej rocznicy urodzin obdarowała upominkowy koszem ze smakołykami. Pan Zdzisław Dziędziel odczytał i wręczył jej również życzenia przekazane od Burmistrza miasta Ustroń. Wszyscy mieszkańcy oraz personel MDSS-u zostali poczęstowani z tej okazji pysznym ciastem i kawą.

Bal karnawałowy 2021 w MDSS

 W czwartek 11.02.2021 r. w Miejskim Domu Spokojnej Starości w Ustroniu odbył się tradycyjny bal ostatkowy dla mieszkańców. Na ogół imprezy tego typu w naszym domu są prowadzone przez muzyków z zewnątrz, jednak w tym roku z uwagi na pandemię Covid-19 było to niemożliwe. Pracownicy placówki dołożyli jednak wszelkich starań, aby impreza się udała i muszę powiedzieć, że doskonale się bawiliśmy. 

    Bal rozpoczął się nietypowo jak na bale o godzinie 10.00 po śniadaniu. Najpierw panie prowadzące przypięły wszystkim mieszkańcom kotyliony, a potem rozdały nam maski karnawałowe i różne śmieszne rekwizyty, aby każdy mógł się przebrać. Robiliśmy zabawne zdjęcia w tych przebraniach, było przy tym sporo śmiechu. Po zdjęciach włączono muzykę i bal zaczął się na dobre. Imprezę taneczną rozpoczęła zabawa w której mieszkańcy tańczyli w parach, trzymając balonik między czołami. Wygrała para, której udało się utrzymać balonik najdłużej.  Kolejną konkurencją było zjedzenie jak najszybciej pączka, zawieszonego na sznurku, bez użycia rąk. Następnie, pokazany był mieszkańcom rysunek osiołka bez ogonka, rysunek przesuwany był przed mieszkańcami, których zadaniem było przyczepienie ogonka pinezką do osiołka. Ponieważ osoba przyczepiająca ogon miała zawiązane oczy, ogonek bywał przyczepiany do osiołka w różnych nietypowych miejscach np. na brzuchu, na głowie itp. Było z tego powodu dużo śmiechu. W międzyczasie były tańce parami i zabawa w pociąg. Śpiewaliśmy też wspólnie piosenki. Niektórzy mieszkańcy, śpiewali do mikrofonu. 

    Imprezę zakończyliśmy obiadem.  Jako że bal wypadł akurat w tłusty czwartek, każdy mieszkaniec został również poczęstowany z tej okazji pączkiem. Ogólnie imprezę uważam za bardzo udaną.                                                                                      Julianna 

25 Lecie MDSS

Wigilia 2022

Wycieczki

Dnia 15.09.2021r. grupa mieszkańców MDSS wraz z opiekunami odwiedziła, dwa ustrońskie muzea, a mianowicie Muzeum motocykli Rdzawe Diamenty oraz niedawno otwarty Dworzec Dobrych Myśli Bruna Zielonki. 

Najpierw wstąpiliśmy do Muzeum motocykli, w którym nasi mieszkańcy mieli okazję obejrzeć imponującą kolekcję starych motocykli o których niesamowite historie opowiadał im pasjonat staroci i właściciel muzeum Remigiusz Dancewicz.  

Następnie udaliśmy się nieopodal na „Dworzec”, aby zobaczyć nietypową liczącą 11 tys. egzemplarzy kolekcję misiów. Zanim jednak zwiedziliśmy wystawę seniorzy spróbowali specjałów dworcowej kawiarenki, tradycyjnie każdy z mieszkańców zamówił sobie kawę i ciastko.  Już w kawiarence przywitał nas  właściciel kolekcji i zaczął z zapałem opowiedzieć nam o tym jak narodziła się pasja zbierania misiów i pomysł na znalezienie im miejsca stałego pobytu na zabytkowym ustrońskim dworcu. Potem oprowadzając nas po kolekcji przybliżył nam historię poszczególnych zabawek. Seniorzy byli bardzo zadowoleni z wycieczki.

Dwie wycieczki do Cieszyna

Dnia 11.08 2021r. i 08.09.2021r. miały miejsce wycieczki mieszkańców MDSS w Ustroniu do Cieszyna. Najpierw odwiedziliśmy wzgórze zamkowe. Seniorzy mieli okazję zobaczyć budynek cieszyńskiej Szkoły Muzycznej, Wieżę Piastowską, Rotundę pw. św. Mikołaja oraz inne ruiny i pozostałości Zamku Piastów. Ze wzgórza udaliśmy się na krótką przejażdżkę w okolice dworca, aby nasi podopieczni mogli zobaczyć zmiany w architekturze i zabudowaniach Cieszyna. Potem pojechaliśmy dalej na cieszyński rynek. Naszą pierwszą wycieczkę zakończyliśmy kawą i ciastem w „Caffe Muzeum”, kawiarni zlokalizowanej tuż obok Parku Pokoju. Podczas drugich odwiedzin Cieszyna wybór padł na „Caffe Arkady”. Seniorzy usiedli w zewnętrznym ogródku lokalu, skąd popijając mrożoną kawę z lodami, mogli podziwiać cieszyński rynek. Mieszkańcom wycieczka bardzo się podobała i cieszyli się, że znów dane im było zobaczyć dawno nieodwiedzane miejsca.

Wycieczka do Wisły

Dnia 09.07.2021r. odbyła się wycieczka mieszkańców MDSS w Ustroniu do Wisły. W wyjeździe wzięli udział panowie: Józef i Stanisław oraz panie: Anna , Cecylia , Edyta, Julianna i Genowefa. Seniorzy przespacerowali się przez główny deptak w centrum Wisły. Mogli oglądać stragany obwoźnych sprzedawców i podziwiać ich rękodzieło. Po spacerku, udaliśmy się do kawiarni „Wiślański ogród”  na lody rzemieślnicze.  Nieopodal, wstąpiliśmy również do budynku w którym znajduje się rzeźba z białej czekolady przedstawiająca Adama Małysza. Tym akcentem, zakończyliśmy swój pobyt w Wiśle. Zadowoleni seniorzy w dobrych nastrojach wrócili do domu.

Druga wycieczka do Wisły Dnia 04.08.2021r. Miał miejsce wyjazd naszych mieszkańców do Wisły. Uczestnikami wycieczki tym razem byli: pani Janina, pan Franciszek, pan Andrzej, pan Józef, pan Karol , pan Józef  i pan Otton . Na miejscu seniorzy spacerowali po wiślańskim parku, podziwiali amfiteatr i nowy basen miejski, a na koniec wypili kawę i zjedli lody rzemieślnicze na rynku w kawiarni „Wiślański ogród”.Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu i w dobrym nastroju wrócili do domu.

Wycieczka objazdowa po Ustroniu Równica-Jaszowiec

Dnia 9.11.2020 r. odbyła się wycieczka objazdowa po Ustroniu w której wzięli udział nasi mieszkańcy,  Panie: Anna , Helena  i Barbara  oraz Panowie: Józef , Franciszek  i Władysław . Mieszkańcy byli bardzo zadowoleni z tego, że choć w takiej formie mogą wyjść z domu i zobaczyć znane i lubiane przez nich miejsca w Ustroniu.

Wycieczka objazdowa po Ustroniu Równica-Jaszowiec- Dobka

Dnia 12.11.2020 r. odbyła się kolejna wycieczka objazdowa po Ustroniu w tej wycieczce wzięli udział Pani Edyta , Pani Teresa , Pani Zdzisława 

Wycieczka objazdowa Brenna- Skoczów -Hermanice 

Dnia 13.11.2020 r. odbyła się wycieczka objazdowa po Brennej, Skoczowie i Hermanicach mieszkańcy mieli okazję zobaczyć dawno nie odwiedzane przez siebie miejsca w których kiedyś często bywali. W wycieczce wzięli udział  Pan Józef , Pan Władysław , Pani Edyta, Pani Helena  i Pani Krystyna .

Dnia 16.06.2021r. odbyła się wycieczka mieszkańców naszego domu do Tężni solankowej w Dębowcu w której udział wzięli: pan Józef , pan Józef , pan Stanisław , pani Julianna , pani Edyta , pani Maria  i pani Ania. Seniorzy skorzystali z uzdrowiskowego wpływu solanki spacerując i wypoczywając w tężni. Potem wspólnie udaliśmy się do cukierni nieopodal, gdzie wszyscy zamówili sobie pyszne desery i kawę.

Dnia 26.05.2021r. odbyła się wycieczka mieszkańców do Jaworzynki. Seniorzy podziwiali piękne, okoliczne, górskie widoki, mieli też okazję pospacerować po okolicy. Pojechaliśmy też zobaczyć miejsce tzw. trój-styku, gdyż Jaworzynka leży na styku trzech państw Polski, Czech i Słowacji. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do cukierni „Janeczka” w Wiśle, gdzie nasi podopieczni mogli zamówić sobie kawę i ciastko. Mieszkańcy byli bardzo zadowoleni z wycieczki.

Prace Mieszkańców

Z życia mieszkańców

Czas Seniora w MDSS

Usługi bytowe, opiekuńcze i wspomagające.

W ciągu dnia nasi mieszkańcy dowolnie dysponują swoim czasem. Mogą swobodnie korzystać ze wspólnej jadalni, która miedzy posiłkami pełni rolę świetlicy jest również miejscem imprez. Do seniorów dyspozycji pozostaje także kawiarnia w której można przyjmować gości oraz ogród letni i oranżeria.  Nad zdrowiem fizycznym i psychicznym mieszkańców czuwa lekarz, pielęgniarki, opiekunki, fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, psycholog oraz pracownik socjalny. 

Terapia zajęciowa

W pracowni terapii zajęciowej prowadzone są zajęcia z arteterapii, ergoterapii, biblioterapii, ludoterapii, grafoterapii, hortiterapii,  muzykoterapii i filmoterapii. Seniorzy wykonują rożne prace manualne. Tematy prac związane są ze świętami roku kościelnego, porami roku oraz innymi uroczystościami. Na wy stawach, jak i w całym Domu, możemy podziwiać wykonane przez mieszkańców w różnych technikach prace; obrazy, ceramikę, kwiaty z bibuły, kartki świąteczne, obrazki haftowane, zawieszki, wieńce, stroiki i ozdoby świąteczne. Prace mieszkańców są wystawiane w Muzeum w Ustroniu oraz na terenie innych domów.

Rehabilitacja

Wydarzenia

Sylwester 2022

.

Wigilia 2022

.

Kiermasz w Czechach 2022

Świąteczny czas w MDSSie zaczyna się na długo przed świętami. Szczególnie w pracowni terapii zajęciowej w której już od października pachnie choinką najpierw za sprawą wiązanek, które nasi mieszkańcy przygotowują na Dzień Wszystkich Świętych, a zaraz potem stroików świątecznych oraz kartek i innych dekoracji, wykonywanych jak co roku z okazji Bożego Narodzenia. W tym roku, dodatkowo również, znów mieliśmy okazję przygotować dekoracje na kiermasz świąteczny w Czechach. Wydarzenie to, którego organizatorem jest Centrum Socjalnych Sluzeb z Czeskiego Cieszyna, zawieszono na trzy lata i nie mogło się ono odbywać ze względu na obostrzenia związane z pandemią Covid-19. Tym bardziej uszczęśliwiła nas możliwość zaprezentowania po tak długim czasie rękodzieła naszych seniorów na tej imprezie. Samo przygotowanie stoisk do kiermaszu miało miejsce 23 listopada natomiast jego oficjalne otwarcie dzień później. 24 listopada pani dyrektor placówki  w uroczysty sposób przywitała wszystkich gości, a następnie zaprosiła zebranych na przedstawienie o charakterze świątecznym, przygotowane przez terapeutów i mieszkańców ośrodka, a zaraz po nim, na koncert znanego Czeskiego muzyka rockowego Petera. Oba występy odebrane zostały bardzo pozytywnie. Po nich w dobrym nastroju wszyscy zebrani zostali zaproszeni na kiermasz, który zakończył się dopiero następnego dnia wieczorem. Wydarzenie to wpłynęło na nas bardzo pozytywnie. Poza oczywistą możliwością zapoznania się z twórczością podopiecznych z pozostałych placówek pozwoliło nam ono nabrać szerszej perspektywy, głownie dzięki wymianie poglądów i spostrzeżeń dotyczących naszej pracy i związanych z nią wyzwań. Widząc, zainteresowanie swoją pracą osób z zewnątrz, seniorzy zyskali większą pewność siebie i zapał twórczy, a placówki biorące udział w wydarzeniu w końcu miały możliwość integracji. Przedświąteczny czas trwa u nas nadal w najlepsze. Ostatnio jak co roku, odwiedził nas Mikołaj z workiem pełnym prezentów dla seniorów. Tymczasem nasi mieszkańcy w dalszym ciągu aktywnie spędzają czas przyozdabiając swoje pokoje własnoręcznie wykonanymi stroikami, choineczkami, bombkami, nie brakuje też u nas wspólnego kolędowania, świątecznych quizów i zabaw, słowem radości z tego, że idą święta.

Otwarcie sezonu uzdrowiskowego 2022

Dnia 17.06.2022 r. miało miejsce otwarcie sezonu uzdrowiskowego w Ustroniu, które rozpoczęło się pochodem o godz.14, który to wyruszył spod sanatorom „Równica” prowadzony przez Orkiestrę z Kalet, aż pod sceną ustrońskiego amfiteatru. W uroczystym przejściu wzięli udział przedstawiciele władz naszego miasta, przedstawiciele sanatoriów, domów wypoczynkowych i hoteli, prezesi i dyrektorzy, delegacje zagraniczne, a także mieszkańcy, dzieci i młodzież z lokalnych szkól i przedszkoli oraz my mieszkańcy i personel MDSS w Ustroniu. Z racji uroczystości tak samo jak w latach poprzednich mieliśmy okazję zaprezentować twórczość naszych mieszkańców na stoisku z rękodziełem, które rozstawione było tuż obok wejścia do amfiteatru. Dzięki temu bardzo dużo ludzi mogło zapoznać się z pracami naszych podopiecznych, ale również poprzez rozmowy z personelem lepiej poznać ogólny charakter naszej placówki. Zainteresowanie wyrobami jak i samym ośrodkiem było naprawdę duże. Sporo starszych osób pytało nas czy jest możliwość uczestniczenia w dziennych zajęciach terapeutycznych. Również nasi mieszkańcy z dumą oglądali wystawę, rozmawiając o tym co kto zrobił i co jak wygląda. Dla naszych podopiecznych był to czas niezapomnianych wrażeń.

25 Lecie MDSS

Dnia 09.06.2022 r. w ustrońskim Miejskim Domu Kultury Prażakówka odbył się jubileusz 25-lecia działalności Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Ustroniu. Świętowali przybyli mieszkańcy placówki ich opiekunowie oraz przedstawiciele władz, sponsorzy i delegacje z zaprzyjaźnionych placówek. Uroczystość rozpoczęła i poprowadziła pani Sekretarz Rady Miasta Ustroń za co jesteśmy jej niezmiernie wdzięczni. Prowadząca najpierw na scenę poprosiła panią Dyrektor MDSS w Ustroniu,  która to przywitała wszystkich zebranych gości oraz podziękowała im za przybycie. Kolejno zapraszano do przodu osoby, które wniosły swój wkład w powstanie placówki oraz przyczyniły się do jej prawidłowego funkcjonowania, każda z nich w podziękowaniu otrzymała kwiaty i upominki ceramiczne, własnoręcznie wykonane przez mieszkańców domu. Wspominano minione lata i niektóre decyzje władz dotyczące pracy ośrodka. Podkreślono rolę i potrzebę istnienia Miejskiego Domu Pomocy Społecznej dla ustroniaków. Uhonorowani zostali również mieszkańcy najstarsi oraz podopieczni i pracownicy z najdłuższym stażem pobytu w placówce. Nie zapomniano również wyróżnić osób, które już odeszły, w akcie podziękowania za pracę na rzecz ośrodka w przed dzień uroczystości złożono kwiaty na grobie poprzedniej Kierownik MDSS. Po części oficjalnej zaproszono gości na obiad, a po obiedzie na zachwycający i imponujący w swoich rozmiarach tort. Kiedy wszyscy już się posilili, nadszedł czas na cześć artystyczną programu. Zaproszono gości do obejrzenia wystawy z rękodziełem mieszkańców oraz na prezentację filmu będącego przekrojowym podsumowaniem wydarzeń z życia domu w minionym 25- leciu. Ukoronowanie uroczystości stanowił występ Estrady Ludowej Czantoria. W tym miejscu chcieliśmy bardzo podziękować artystom, który zgodzili się uświetnić nasz jubileusz swoim występem. Serdecznie dziękujemy również za obecność zaproszonym gościom. Jesteśmy wszystkim bardzo wdzięczni  za to, że zechcieliście poświecić nam swój czas i dzielić z nami ten jakże ważny dla nas dzień. Nasze wrażenia i odbiór całej uroczystości są bardzo pozytywne, podobało nam się- mówią mieszkańcy, a co najbardziej- no wszystko, występ „ Czantori” i obiad- wszystko, podsumowują.

Dzień Babci i Dziadka

Dnia 21 stycznia przypada Dzień Babci, a następnego dnia, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Z tej okazji babcie i dziadkowie z Domu Opieki spędzali czas na wesoło, przy różnego rodzaju zawodach i zabawach. Było więc rzucanie woreczkami z grochem do celu tzn. do kosza oraz rzucanie piłeczkami do tarczy. Piłeczki przyczepiały się do tarczy oznakowanej cyframi i po zliczeniu cyfr ustalono miejsce zajęte przez poszczególnych graczy. Następnie zorganizowano zabawę ze sznurkiem. Najpierw uczestnicy zabawy wylosowali pytania. Następnie pani Ania- terapeutka, przeczytała pierwsze pytanie: „ Najzabawniejsze zdarzenie z mojego życia, które pamiętam to…”. Po tym jak odpowiedziała, pytała kolejno o to samo uczestników, gdy wypowiedziała się ostatnia osoba, Ania odrzuciła sznurek do kolejnej, która to przeczytała
następne pytanie, tym razem było to :„ Jaka jest twoja ulubiona piosenka” i dalej uczestnicy kolejno odpowiadali, a niektórzy i śpiewali. Zabawy i śmiechu było przy tym co niemiara. Tak długo przerzucano sznurek oraz czytano pytania, aż wszyscy przeczytali te, wylosowane przez siebie. W końcu ze sznurka powstała tak jakby pajęcza sieć, którą na kolejno trzeba było „rozplątać”. W tym celu musieliśmy odrzucić sznurek do osoby z którą łączyła nas nić. Osoba która łapała włóczkę zwijała ją i miała przypomnieć sobie coś czego dowiedziała się podczas zabawy o kimś od kogo ją złapała. Po zabawach wszyscy mieszkańcy zostali poczęstowani kawą i ciastem. Pani kierownik Ilona Niedoba złożyła mieszkańcom życzenia z okazji ich święta oraz wręczyła wszystkim słodki upominkiem, a Pani Anna odczytała zabawny tekst, na który składały się odpowiedzi dzieci, na pytanie: Kim według ciebie jest babcia? Na zakończenie mieszkańcy zostali obdarowani laurkami, które specjalnie dla nich wykonali pierwszoklasiści z klasy 1B ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Ustroniu.

2021 Bal Karnawałowy 2022

2021 Wręczanie mieszkańcom kartek i Wigilia

  Dnia 21.12.2021r. w Miejskim Domu Spokojnej Starości w Ustroniu uroczystym obiadem świątecznym celebrowaliśmy Wigilię Narodzenia Pańskiego. Wszyscy seniorzy zebrali się tego dnia na odświętnie udekorowanej jadalni. Pani kierownik Ilona Niedoba wygłosiła krótką mowę powitalną, po czym za pomocą metaforycznej historii o zniszczonym mrowisku przybliżyła seniorom  istotę narodzin Jezusa i jego zbawczego dzieła dla ludzkości. Potem złożyła życzenia wszystkim mieszkańcom i personelowi. Następnie wszyscy obecni razem zaśpiewali kolędy „Przybieżeli do Betlejem pasterze” i „Gdy się Chrystus rodzi”. Po czym jeden z opiekunów pan Adam  podzielił się z obecnymi  świadectwem ze swojego życia o tym jak znalazł nadzieję dzięki Jezusowi i w jaki sposób osobista relacja jaką nawiązał z Bogiem odmieniła jego życie.   Na obiad podano dwie zupy barszcz czerwony z krokietem i zupę grzybową, a na drugie danie ryby, tradycyjnego karpia i dorsza z sałatką jarzynową. Nie zabrakło i deseru, seniorzy w tym roku zostali poczęstowani makowcem, drobnymi ciasteczkami i kawą. Był to też czas składania życzeń i dzielenia się opłatkiem. Po obiedzie wręczono wszystkim mieszkańcom paczki, które jak wiadomo, przyniósł dla nich „ Aniołek”.   Kiedy już wszystkie emocje opadły nadszedł czas na wspólne kolędowanie, które trwało jeszcze bardzo, bardzo długo. Potem seniorzy w przemiłej atmosferze rozeszli się do swoich pokoi.

Mikołajki 2021

 Dnia 06.12.2021r. dla mieszkańców Miejskiego Domu Spokojnej Starości w Ustroniu zorganizowano quiz wiedzy o tradycjach mikołajkowych, podczas zabawy seniorów odwiedził Mikołaj z prezentami. Seniorzy, aby otrzymać prezent mieli zaśpiewać wybraną przez siebie piosenkę lub odpowiedzieć na pytanie z quizu. Zabawy, żartów i śmiechu było przy tym co niemiara. Wszyscy domownicy z tej okazji otrzymali również słodki poczęstunek i ciasto.

Nabożeństwa

 Luzujemy obostrzenia, mieszkańcy na długo wyczekiwanej uroczystości pierwszej mszy katolickiej i ewangelickiej od czasu wprowadzenia obostrzeń związanych z pandemią Covid-19.

Urodziny miesiąca

Dnia 14.06.2021 r. w naszym domu obchodziliśmy urodziny miesiąca. W tym miesiącu swoje urodziny świętowali pan Władysław , który skończył 82 lata i pani Irena , która obchodziła swoje 80-e urodziny.

Pani kierownik MDSS w Ustroniu Ilona Niedoba oraz kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Ustroniu pan Zdzisław Dziendziel złożyli solenizantom najserdeczniejsze życzenia i wręczyli im kwiaty. Pani Irena dodatkowo z racji okrągłej rocznicy urodzin obdarowała upominkowy koszem ze smakołykami. Pan Zdzisław Dziędziel odczytał i wręczył jej również życzenia przekazane od Burmistrza miasta Ustroń. Wszyscy mieszkańcy oraz personel MDSS-u zostali poczęstowani z tej okazji pysznym ciastem i kawą.

Bal karnawałowy 2021 w MDSS

 W czwartek 11.02.2021 r. w Miejskim Domu Spokojnej Starości w Ustroniu odbył się tradycyjny bal ostatkowy dla mieszkańców. Na ogół imprezy tego typu w naszym domu są prowadzone przez muzyków z zewnątrz, jednak w tym roku z uwagi na pandemię Covid-19 było to niemożliwe. Pracownicy placówki dołożyli jednak wszelkich starań, aby impreza się udała i muszę powiedzieć, że doskonale się bawiliśmy. 

    Bal rozpoczął się nietypowo jak na bale o godzinie 10.00 po śniadaniu. Najpierw panie prowadzące przypięły wszystkim mieszkańcom kotyliony, a potem rozdały nam maski karnawałowe i różne śmieszne rekwizyty, aby każdy mógł się przebrać. Robiliśmy zabawne zdjęcia w tych przebraniach, było przy tym sporo śmiechu. Po zdjęciach włączono muzykę i bal zaczął się na dobre. Imprezę taneczną rozpoczęła zabawa w której mieszkańcy tańczyli w parach, trzymając balonik między czołami. Wygrała para, której udało się utrzymać balonik najdłużej.  Kolejną konkurencją było zjedzenie jak najszybciej pączka, zawieszonego na sznurku, bez użycia rąk. Następnie, pokazany był mieszkańcom rysunek osiołka bez ogonka, rysunek przesuwany był przed mieszkańcami, których zadaniem było przyczepienie ogonka pinezką do osiołka. Ponieważ osoba przyczepiająca ogon miała zawiązane oczy, ogonek bywał przyczepiany do osiołka w różnych nietypowych miejscach np. na brzuchu, na głowie itp. Było z tego powodu dużo śmiechu. W międzyczasie były tańce parami i zabawa w pociąg. Śpiewaliśmy też wspólnie piosenki. Niektórzy mieszkańcy, śpiewali do mikrofonu. 

    Imprezę zakończyliśmy obiadem.  Jako że bal wypadł akurat w tłusty czwartek, każdy mieszkaniec został również poczęstowany z tej okazji pączkiem. Ogólnie imprezę uważam za bardzo udaną.                                                                                      Julianna 

25 Lecie MDSS

Wigilia 2022

Wycieczki

Dnia 15.09.2021r. grupa mieszkańców MDSS wraz z opiekunami odwiedziła, dwa ustrońskie muzea, a mianowicie Muzeum motocykli Rdzawe Diamenty oraz niedawno otwarty Dworzec Dobrych Myśli Bruna Zielonki. 

Najpierw wstąpiliśmy do Muzeum motocykli, w którym nasi mieszkańcy mieli okazję obejrzeć imponującą kolekcję starych motocykli o których niesamowite historie opowiadał im pasjonat staroci i właściciel muzeum Remigiusz Dancewicz.  

Następnie udaliśmy się nieopodal na „Dworzec”, aby zobaczyć nietypową liczącą 11 tys. egzemplarzy kolekcję misiów. Zanim jednak zwiedziliśmy wystawę seniorzy spróbowali specjałów dworcowej kawiarenki, tradycyjnie każdy z mieszkańców zamówił sobie kawę i ciastko.  Już w kawiarence przywitał nas  właściciel kolekcji i zaczął z zapałem opowiedzieć nam o tym jak narodziła się pasja zbierania misiów i pomysł na znalezienie im miejsca stałego pobytu na zabytkowym ustrońskim dworcu. Potem oprowadzając nas po kolekcji przybliżył nam historię poszczególnych zabawek. Seniorzy byli bardzo zadowoleni z wycieczki.

Dwie wycieczki do Cieszyna

Dnia 11.08 2021r. i 08.09.2021r. miały miejsce wycieczki mieszkańców MDSS w Ustroniu do Cieszyna. Najpierw odwiedziliśmy wzgórze zamkowe. Seniorzy mieli okazję zobaczyć budynek cieszyńskiej Szkoły Muzycznej, Wieżę Piastowską, Rotundę pw. św. Mikołaja oraz inne ruiny i pozostałości Zamku Piastów. Ze wzgórza udaliśmy się na krótką przejażdżkę w okolice dworca, aby nasi podopieczni mogli zobaczyć zmiany w architekturze i zabudowaniach Cieszyna. Potem pojechaliśmy dalej na cieszyński rynek. Naszą pierwszą wycieczkę zakończyliśmy kawą i ciastem w „Caffe Muzeum”, kawiarni zlokalizowanej tuż obok Parku Pokoju. Podczas drugich odwiedzin Cieszyna wybór padł na „Caffe Arkady”. Seniorzy usiedli w zewnętrznym ogródku lokalu, skąd popijając mrożoną kawę z lodami, mogli podziwiać cieszyński rynek. Mieszkańcom wycieczka bardzo się podobała i cieszyli się, że znów dane im było zobaczyć dawno nieodwiedzane miejsca.

Wycieczka do Wisły

Dnia 09.07.2021r. odbyła się wycieczka mieszkańców MDSS w Ustroniu do Wisły. W wyjeździe wzięli udział panowie: Józef i Stanisław oraz panie: Anna , Cecylia , Edyta, Julianna i Genowefa. Seniorzy przespacerowali się przez główny deptak w centrum Wisły. Mogli oglądać stragany obwoźnych sprzedawców i podziwiać ich rękodzieło. Po spacerku, udaliśmy się do kawiarni „Wiślański ogród”  na lody rzemieślnicze.  Nieopodal, wstąpiliśmy również do budynku w którym znajduje się rzeźba z białej czekolady przedstawiająca Adama Małysza. Tym akcentem, zakończyliśmy swój pobyt w Wiśle. Zadowoleni seniorzy w dobrych nastrojach wrócili do domu.

Druga wycieczka do Wisły Dnia 04.08.2021r. Miał miejsce wyjazd naszych mieszkańców do Wisły. Uczestnikami wycieczki tym razem byli: pani Janina, pan Franciszek, pan Andrzej, pan Józef, pan Karol , pan Józef  i pan Otton . Na miejscu seniorzy spacerowali po wiślańskim parku, podziwiali amfiteatr i nowy basen miejski, a na koniec wypili kawę i zjedli lody rzemieślnicze na rynku w kawiarni „Wiślański ogród”.Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu i w dobrym nastroju wrócili do domu.

Wycieczka objazdowa po Ustroniu Równica-Jaszowiec

Dnia 9.11.2020 r. odbyła się wycieczka objazdowa po Ustroniu w której wzięli udział nasi mieszkańcy,  Panie: Anna , Helena  i Barbara  oraz Panowie: Józef , Franciszek  i Władysław . Mieszkańcy byli bardzo zadowoleni z tego, że choć w takiej formie mogą wyjść z domu i zobaczyć znane i lubiane przez nich miejsca w Ustroniu.

Wycieczka objazdowa po Ustroniu Równica-Jaszowiec- Dobka

Dnia 12.11.2020 r. odbyła się kolejna wycieczka objazdowa po Ustroniu w tej wycieczce wzięli udział Pani Edyta , Pani Teresa , Pani Zdzisława 

Wycieczka objazdowa Brenna- Skoczów -Hermanice 

Dnia 13.11.2020 r. odbyła się wycieczka objazdowa po Brennej, Skoczowie i Hermanicach mieszkańcy mieli okazję zobaczyć dawno nie odwiedzane przez siebie miejsca w których kiedyś często bywali. W wycieczce wzięli udział  Pan Józef , Pan Władysław , Pani Edyta, Pani Helena  i Pani Krystyna .

Dnia 16.06.2021r. odbyła się wycieczka mieszkańców naszego domu do Tężni solankowej w Dębowcu w której udział wzięli: pan Józef , pan Józef , pan Stanisław , pani Julianna , pani Edyta , pani Maria  i pani Ania. Seniorzy skorzystali z uzdrowiskowego wpływu solanki spacerując i wypoczywając w tężni. Potem wspólnie udaliśmy się do cukierni nieopodal, gdzie wszyscy zamówili sobie pyszne desery i kawę.

Dnia 26.05.2021r. odbyła się wycieczka mieszkańców do Jaworzynki. Seniorzy podziwiali piękne, okoliczne, górskie widoki, mieli też okazję pospacerować po okolicy. Pojechaliśmy też zobaczyć miejsce tzw. trój-styku, gdyż Jaworzynka leży na styku trzech państw Polski, Czech i Słowacji. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do cukierni „Janeczka” w Wiśle, gdzie nasi podopieczni mogli zamówić sobie kawę i ciastko. Mieszkańcy byli bardzo zadowoleni z wycieczki.

Prace Mieszkańców

Z życia mieszkańców

Czas Seniora w MDSS

Usługi bytowe, opiekuńcze i wspomagające.

W naszym domu życie toczy się według ustalonego porządku dnia związanego z czynnościami higienicznymi, posiłkami oraz rehabilitacją i terapią seniorów. W czasie wolnym mieszkańcy mogą swobodnie korzystać ze wspólnej jadalni, która miedzy posiłkami pełni rolę świetlicy oraz jest miejscem imprez i wydarzeń o charakterze kulturalnym. Do ich dyspozycji pozostaje także kawiarnia w której można przyjmować gości oraz ogród letni i oranżeria.  Nad zdrowiem fizycznym i psychicznym mieszkańców czuwa lekarz, pielęgniarki, opiekunki, fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, psycholog oraz pracownik socjalny. 

Terapia zajęciowa

W pracowni terapii zajęciowej prowadzone są zajęcia z arteterapii, ergoterapii, biblioterapii, ludoterapii, grafoterapii, hortiterapii,  muzykoterapii i filmoterapii. Seniorzy wykonują rożne prace manualne. Tematy prac związane są ze świętami roku kościelnego, porami roku oraz innymi uroczystościami. Na wy stawach, jak i w całym Domu, możemy podziwiać wykonane przez mieszkańców w różnych technikach prace; obrazy, ceramikę, kwiaty z bibuły, kartki świąteczne, obrazki haftowane, zawieszki, wieńce, stroiki i ozdoby świąteczne. Prace mieszkańców są wystawiane w Muzeum w Ustroniu oraz na terenie innych domów.

Rehabilitacja

Wydarzenia

Sylwester 2022

.

Wigilia 2022

.

Kiermasz w Czechach 2022

Świąteczny czas w MDSSie zaczyna się na długo przed świętami. Szczególnie w pracowni terapii zajęciowej w której już od października pachnie choinką najpierw za sprawą wiązanek, które nasi mieszkańcy przygotowują na Dzień Wszystkich Świętych, a zaraz potem stroików świątecznych oraz kartek i innych dekoracji, wykonywanych jak co roku z okazji Bożego Narodzenia. W tym roku, dodatkowo również, znów mieliśmy okazję przygotować dekoracje na kiermasz świąteczny w Czechach. Wydarzenie to, którego organizatorem jest Centrum Socjalnych Sluzeb z Czeskiego Cieszyna, zawieszono na trzy lata i nie mogło się ono odbywać ze względu na obostrzenia związane z pandemią Covid-19. Tym bardziej uszczęśliwiła nas możliwość zaprezentowania po tak długim czasie rękodzieła naszych seniorów na tej imprezie. Samo przygotowanie stoisk do kiermaszu miało miejsce 23 listopada natomiast jego oficjalne otwarcie dzień później. 24 listopada pani dyrektor placówki  w uroczysty sposób przywitała wszystkich gości, a następnie zaprosiła zebranych na przedstawienie o charakterze świątecznym, przygotowane przez terapeutów i mieszkańców ośrodka, a zaraz po nim, na koncert znanego Czeskiego muzyka rockowego Petera. Oba występy odebrane zostały bardzo pozytywnie. Po nich w dobrym nastroju wszyscy zebrani zostali zaproszeni na kiermasz, który zakończył się dopiero następnego dnia wieczorem. Wydarzenie to wpłynęło na nas bardzo pozytywnie. Poza oczywistą możliwością zapoznania się z twórczością podopiecznych z pozostałych placówek pozwoliło nam ono nabrać szerszej perspektywy, głownie dzięki wymianie poglądów i spostrzeżeń dotyczących naszej pracy i związanych z nią wyzwań. Widząc, zainteresowanie swoją pracą osób z zewnątrz, seniorzy zyskali większą pewność siebie i zapał twórczy, a placówki biorące udział w wydarzeniu w końcu miały możliwość integracji. Przedświąteczny czas trwa u nas nadal w najlepsze. Ostatnio jak co roku, odwiedził nas Mikołaj z workiem pełnym prezentów dla seniorów. Tymczasem nasi mieszkańcy w dalszym ciągu aktywnie spędzają czas przyozdabiając swoje pokoje własnoręcznie wykonanymi stroikami, choineczkami, bombkami, nie brakuje też u nas wspólnego kolędowania, świątecznych quizów i zabaw, słowem radości z tego, że idą święta.

Otwarcie sezonu uzdrowiskowego 2022

Dnia 17.06.2022 r. miało miejsce otwarcie sezonu uzdrowiskowego w Ustroniu, które rozpoczęło się pochodem o godz.14, który to wyruszył spod sanatorom „Równica” prowadzony przez Orkiestrę z Kalet, aż pod sceną ustrońskiego amfiteatru. W uroczystym przejściu wzięli udział przedstawiciele władz naszego miasta, przedstawiciele sanatoriów, domów wypoczynkowych i hoteli, prezesi i dyrektorzy, delegacje zagraniczne, a także mieszkańcy, dzieci i młodzież z lokalnych szkól i przedszkoli oraz my mieszkańcy i personel MDSS w Ustroniu. Z racji uroczystości tak samo jak w latach poprzednich mieliśmy okazję zaprezentować twórczość naszych mieszkańców na stoisku z rękodziełem, które rozstawione było tuż obok wejścia do amfiteatru. Dzięki temu bardzo dużo ludzi mogło zapoznać się z pracami naszych podopiecznych, ale również poprzez rozmowy z personelem lepiej poznać ogólny charakter naszej placówki. Zainteresowanie wyrobami jak i samym ośrodkiem było naprawdę duże. Sporo starszych osób pytało nas czy jest możliwość uczestniczenia w dziennych zajęciach terapeutycznych. Również nasi mieszkańcy z dumą oglądali wystawę, rozmawiając o tym co kto zrobił i co jak wygląda. Dla naszych podopiecznych był to czas niezapomnianych wrażeń.

25 Lecie MDSS

Dnia 09.06.2022 r. w ustrońskim Miejskim Domu Kultury Prażakówka odbył się jubileusz 25-lecia działalności Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Ustroniu. Świętowali przybyli mieszkańcy placówki ich opiekunowie oraz przedstawiciele władz, sponsorzy i delegacje z zaprzyjaźnionych placówek. Uroczystość rozpoczęła i poprowadziła pani Sekretarz Rady Miasta Ustroń za co jesteśmy jej niezmiernie wdzięczni. Prowadząca najpierw na scenę poprosiła panią Dyrektor MDSS w Ustroniu,  która to przywitała wszystkich zebranych gości oraz podziękowała im za przybycie. Kolejno zapraszano do przodu osoby, które wniosły swój wkład w powstanie placówki oraz przyczyniły się do jej prawidłowego funkcjonowania, każda z nich w podziękowaniu otrzymała kwiaty i upominki ceramiczne, własnoręcznie wykonane przez mieszkańców domu. Wspominano minione lata i niektóre decyzje władz dotyczące pracy ośrodka. Podkreślono rolę i potrzebę istnienia Miejskiego Domu Pomocy Społecznej dla ustroniaków. Uhonorowani zostali również mieszkańcy najstarsi oraz podopieczni i pracownicy z najdłuższym stażem pobytu w placówce. Nie zapomniano również wyróżnić osób, które już odeszły, w akcie podziękowania za pracę na rzecz ośrodka w przed dzień uroczystości złożono kwiaty na grobie poprzedniej Kierownik MDSS. Po części oficjalnej zaproszono gości na obiad, a po obiedzie na zachwycający i imponujący w swoich rozmiarach tort. Kiedy wszyscy już się posilili, nadszedł czas na cześć artystyczną programu. Zaproszono gości do obejrzenia wystawy z rękodziełem mieszkańców oraz na prezentację filmu będącego przekrojowym podsumowaniem wydarzeń z życia domu w minionym 25- leciu. Ukoronowanie uroczystości stanowił występ Estrady Ludowej Czantoria. W tym miejscu chcieliśmy bardzo podziękować artystom, który zgodzili się uświetnić nasz jubileusz swoim występem. Serdecznie dziękujemy również za obecność zaproszonym gościom. Jesteśmy wszystkim bardzo wdzięczni  za to, że zechcieliście poświecić nam swój czas i dzielić z nami ten jakże ważny dla nas dzień. Nasze wrażenia i odbiór całej uroczystości są bardzo pozytywne, podobało nam się- mówią mieszkańcy, a co najbardziej- no wszystko, występ „ Czantori” i obiad- wszystko, podsumowują.

Dzień Babci i Dziadka

Dnia 21 stycznia przypada Dzień Babci, a następnego dnia, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Z tej okazji babcie i dziadkowie z Domu Opieki spędzali czas na wesoło, przy różnego rodzaju zawodach i zabawach. Było więc rzucanie woreczkami z grochem do celu tzn. do kosza oraz rzucanie piłeczkami do tarczy. Piłeczki przyczepiały się do tarczy oznakowanej cyframi i po zliczeniu cyfr ustalono miejsce zajęte przez poszczególnych graczy. Następnie zorganizowano zabawę ze sznurkiem. Najpierw uczestnicy zabawy wylosowali pytania. Następnie pani Ania- terapeutka, przeczytała pierwsze pytanie: „ Najzabawniejsze zdarzenie z mojego życia, które pamiętam to…”. Po tym jak odpowiedziała, pytała kolejno o to samo uczestników, gdy wypowiedziała się ostatnia osoba, Ania odrzuciła sznurek do kolejnej, która to przeczytała
następne pytanie, tym razem było to :„ Jaka jest twoja ulubiona piosenka” i dalej uczestnicy kolejno odpowiadali, a niektórzy i śpiewali. Zabawy i śmiechu było przy tym co niemiara. Tak długo przerzucano sznurek oraz czytano pytania, aż wszyscy przeczytali te, wylosowane przez siebie. W końcu ze sznurka powstała tak jakby pajęcza sieć, którą na kolejno trzeba było „rozplątać”. W tym celu musieliśmy odrzucić sznurek do osoby z którą łączyła nas nić. Osoba która łapała włóczkę zwijała ją i miała przypomnieć sobie coś czego dowiedziała się podczas zabawy o kimś od kogo ją złapała. Po zabawach wszyscy mieszkańcy zostali poczęstowani kawą i ciastem. Pani kierownik Ilona Niedoba złożyła mieszkańcom życzenia z okazji ich święta oraz wręczyła wszystkim słodki upominkiem, a Pani Anna odczytała zabawny tekst, na który składały się odpowiedzi dzieci, na pytanie: Kim według ciebie jest babcia? Na zakończenie mieszkańcy zostali obdarowani laurkami, które specjalnie dla nich wykonali pierwszoklasiści z klasy 1B ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Ustroniu.

2021 Bal Karnawałowy 2022

2021 Wręczanie mieszkańcom kartek i Wigilia

  Dnia 21.12.2021r. w Miejskim Domu Spokojnej Starości w Ustroniu uroczystym obiadem świątecznym celebrowaliśmy Wigilię Narodzenia Pańskiego. Wszyscy seniorzy zebrali się tego dnia na odświętnie udekorowanej jadalni. Pani kierownik Ilona Niedoba wygłosiła krótką mowę powitalną, po czym za pomocą metaforycznej historii o zniszczonym mrowisku przybliżyła seniorom  istotę narodzin